ОГЛЯД ЖИТТЯ ТА ТВОРЧОСТІ ХОРХЕ ЛУЇСА БОРХЕСА. «ВАВИЛОНСЬКА БІБЛІОТЕКА», ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА

Огляд життя та творчості Хорхе Луїса Борхеса. «Вавилонська бібліотека», зарубіжна література

Перебіг заняття Огляд життя та творчості Хорхе Луїса Борхеса. «Вавилонська бібліотека», зарубіжна література

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  • Якому напряму поступився місцем модернізм?
  • Що ви пам’ятаєте про постмодернізм?

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Сучасна латиноамериканська література зуміла зробити незаперечно оригінальний, самобутній внесок у художній розвиток людства завдяки тому, що усі видатні митці цього регіону прагнули об’єднати, синтезувати свою народну традицію і європейський, а згодом — і світовий культурний досвід. Сьогодні ми познайомимося з творчістю одного із найяскравіших представників латиноамериканської літератури і поговоримо про його вплив на розвиток сучасного мистецтва слова.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ

1. Вступне слово

— Хорхе Луїс Борхес — аргентинський прозаїк, поет і публіцист. Борхеса визнано одним з найвидатніших письменників XX ст.

У фантастичних за сюжетами новелах, вигадках-притчах (збірки «Вигадані історії», «Алеф», «Рядки піщинок, що біжать») він створив свій світ «знань- лабіринту-загадок», у яких читач є і співавтором, і співзагадником.

Активно використовуючи метафорику дзеркала і сну, Борхес збудував світи-намистини, що багаторазово відбиваються у цьому дзеркалі та нанизані на єдину нитку.

Хорхе Луїс Борхес — одна з легендарних особистостей сучасного літературного світу.

Тільки звичайний перелік його премій, нагород і титулів займе багато рядків: Коммендаторе Італійської Республіки, Командор ордена Почесного легіону «За заслуги в літературі і мистецтві», Кавалер ордена Британської імперії «За видатні заслуги» та іспанського ордена «Хрест Альфонсо Мудрого», доктор Сорбонни, Оксфордського й Колумбійського університетів, лауреат премії Сервантеса.

Усюди його перекладають, вивчають, цитують Однак Борхеса не тільки звеличують, а й знецінюють.

У минулому він досить часто робив реакційні заяви на різні злободенні питання Відчувалася в цьому якась нарочитість (епатаж і настирлива ексцентричність), бажання шокувати активну передову суспільну думку Латинської Америки. Позиція Борхеса викликала здивування, суперечки, а то й заперечення з боку таких письменників, як Пабло Неруда, Ґабріель Ґарсіа Маркес, Хуліо Кортасар, Міґель Отеро Сільва. Проте вони завжди вважали Борхеса майстром і засновником нової латиноамериканської прози.

2. Огляд життя та творчості X. Л. Борхеса

1) Повідомлення за індивідуальним домашнім завданням

2) Розповідь учителя

а) Тематика творчості та творча манера Х. Л. Борхеса

— «Батьківщина, подвиги пращурів, історія літератур, що звеличили людські мови; сутність відкритих йому філософій, вечірні сутінки, відпочинок і свята, околиці його міста»,— такими, за словами самого письменника, є теми його творів. Тематичне розмаїття есе та оповідань митця справді широке: буддизм і кабала, апокрифічні Євангелія і середньовічні містики, китайська Книга змін та історії ангелів Творчість прозаїка — зіткнення двох полюсів, двох протиборчих стихій: 1) на одному полюсі — вимисли інтелекту й фантазії; 2) на іншому — насичена дією національна історія. Аргентинське минуле з’явилося в його творах як «утрачений рай», адже там було своє сповідання віри: хоробрість, відданість дружбі, готовність гідно зустріти смертну годину Автор з великою любов’ю і патріотизмом описав старі квартали Буенос-Айреса, опрацював місцеві перекази, оспівав національну історію.

б) Огляд літературного твору («Вавилонська бібліотека» Х. Л. Борхеса)

— «Вавилонська бібліотека» — це оповідання-новела аргентинського письменника та бібліотекаря Хорхе Луїса Борхеса, світ якого — це неосяжна бібліотека, що вміщує всі можливі 410-сторінкові книги певного формату.

Оповідання було написано іспанською та опубліковано у збірці оповідань Борхеса за 1941 рік «Сад з розгалуженими стежками».

Головний герой новели «Вавилонська бібліотека» — сама бібліотека, що реально існує та обіймає весь світовий простір Вона заплутана, як лабіринт Книги перегукуються в ній, дзеркально відбиваючись одна в одній.

Порівняно з цією бібліотекою легендарна Вавилонська вежа — жалюгідна претензія людської уяви на грандіозність. Бібліотека містить секції (галереї), що мають форму шестигранників і слугують водночас книгосховищами і читальними залами Кожен шестигранник пронизують гвинтові сходи, що прямують униз і вгору Облаштування секцій бібліотеки незмінне впродовж століть: кожна секція містить 20 довгих полиць, по 5 на кожній стіні, крім двох стін, звідки можна зайти із попередньої секції та попрямувати до наступної.

До всього, що знаходиться в бібліотеці, і до неї самої не застосовні поняття початку і кінця: нескінченність — її головна характеристика

Мешканці цього химерного всесвіту — звісно, читачі — одного разу злякалися холодної нескінченності свого світу, і перед ними постало завдання: пізнати цей світ Однак читачі смиренно погодилися з чиєюсь сумнівною ідеєю, ніби в бібліотеці є книга, «що містить суть і короткий виклад всіх інших»

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ

Колективне ґронування за темою «ТворчістьХ. Л. Борхеса»

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Прочитати «Вавилонську бібліотеку» Х. Л. Борхеса.

2. Індивідуальне (для охочих): знайти в інтернет-ресурсах цікаві факти про Х. Л. Борхеса.

Огляд життя та творчості Хорхе Луїса Борхеса. «Вавилонська бібліотека», зарубіжна література

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *