УСНИЙ ТВІР-ОПИС ТВАРИНИ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ, УКРАЇНСЬКА МОВА

УСНИЙ ТВІР-ОПИС ТВАРИНИ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ, УКРАЇНСЬКА МОВА

ХІД ЗАНЯТТЯ УСНИЙ ТВІР-ОПИС ТВАРИНИ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ, УКРАЇНСЬКА МОВА

ІІІ. Колективна робота з текстом-зразком

Прочитати текст. Звернути увагу на особливості опису тварини. Визначити стиль і тип мовлення тексту. Аргументувати свою думку.

БАРБОС П’ЯТИЙ

Усіх отих собак він просто зневажав. Ту юрбу злодіяк і волоцюг. Вони голодними зграями виснуть біля м’ясних рядів, нишпорять поміж столами, слідкують, як би непомітно вкрасти шматок м’яса чи кістку, а потім гарчать десь у кутку, видираючи одне одному з зубів, кусаються і вищать.

Барбос П’ятий дивився-дивився на цю неподобу й надумався. Він зараз наведе тут лад!

Рішуче й енергійно він порозганяв усіх псів від м’ясного ряду, а сам присів на задні лапи й чемно звернувся до господинь і господарів смачного товару:

— Я чесний і порядний пес із хорошого дому. Тепер, поки я тут, жоден із цих хватунів не навернеться сюди… Але воно таке гарне, таке смачно-рожеве, таке дразливо-запахутце!.. — промовляв увесь його вигляд, сповнений гідності й пошани.

— Навіть не просить! — дивувалися господарі та господарки м’яса. — Такому не жаль і дати…

Щедрий гонорар випав на долю Барбоса П’ятого за те, що так зумів себе поставити, що примусив усіх — і собак, і людей — поважати його… (За Д. Гуменною).

Післятекстові запитання:

1. Подумати над значенням виділених слів. Висловити свою думку.

2. Доповнити текст власними спостереженнями.

3. Назвати стильові ознаки поданого тексту.

ІV. Формування практичних навичок опису тварини

Прочитати кілька описів. Знайти ознаки, характерні для кожної живої істоти. Які мовні засоби використано для їх змалювання?

1. Собака мав круті груди, дужі лапи, широку міцну спину. Коли б не закручений бубликом хвіст, навіть досвідчені мисливці прийняли б його за вовка (За Г. Кримчуком).

2. Лелека — великий і красивий перелітний птах. Він має чорно-сніжно-білий колір пір’я, довгий прямий дзьоб і довгі ноги (З підручника).

3. Тур — вимерлий жуйний парнокопитний ссавець великих розмірів, завдовжки до 2 м. У нього були розложисті нерозгалужені роги, утворені роговими чохлами на кісткових виступах (З підручника).

4. Гепард найшвидший у світі. Його скелет легкий, хребет гнучкий, грудна клітка широка, легені великі, а хвіст утримує рівновагу. Кожний гепард має неповторний узор плям (З підручника).

З’ясувати лексичне значення незрозумілих слів. У разі потреби скористатися словником.

Творче завдання

Прочитати. Доповнити опис тварини означеннями так, щоб вийшов завершений текст. Яке значення вони мають? Скористатися словами з довідки.

У білки … тіло, вкрите … шерстю, і… хвіст. На… голівці — два вушка з …китичками, … очиці нагадують … намистинки. Хвіст і мордочка у звірка … , ніж усе тільце, а черевце … .

Довідка: видовжене, рудою пухнастою, пишний, маленький, темніше, маленькі чорні, блискучі, темніші, світліше.

VII. Домашнє завдання

Вашому товаришеві на День народження подарували акваріум. У ньому ви побачили рибку, яка вразила й здивувала. Вдома ви хочете розповісти про неї батькам. Скласти твір-опис уявленої рибки в художньому стилі.

УСНИЙ ТВІР-ОПИС ТВАРИНИ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ, УКРАЇНСЬКА МОВА

Повернутися на сторінку Українська мова

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *