ТЕМАТИЧНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА (ДИКТАНТ). ВИРАЗНЕ ЧИТАННЯ В ГОЛОС ХУДОЖНІХ І ПУБЛІЦИСТИЧНИХ ТЕКСТІВ, УКРАЇНСЬКА МОВА

ТЕМАТИЧНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА (ДИКТАНТ). ВИРАЗНЕ ЧИТАННЯ В ГОЛОС ХУДОЖНІХ І ПУБЛІЦИСТИЧНИХ ТЕКСТІВ, УКРАЇНСЬКА МОВА

ХІД ЗАНЯТТЯ ТЕМАТИЧНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА (ДИКТАНТ). ВИРАЗНЕ ЧИТАННЯ В ГОЛОС ХУДОЖНІХ І ПУБЛІЦИСТИЧНИХ ТЕКСТІВ, УКРАЇНСЬКА МОВА

ІV. Написання контрольного диктанту

Перше читання тексту контрольного диктанту вчителем з метою ознайомлення семикласників із змістом тексту

Школярі звертають увагу на вивчені орфограми і пунктограми, з’ясовують лексичне значення незрозумілих слів тощо.

Читання тексту диктанту вчителем удруге й написання його школярами окремими частинами

Із-за лісосмуги виповзала важка гриваста хмара, що була схожа на вайлуватого ведмедя. Ось вона, розчепіривши лапу, згребла легеньку хмаринуі проковтнула її, а потім потяглася до сонця. Уже й сонце, мов скибка червоного кавуна, зникло в обважнілому синюватому череві. І тоді сталося щось страшне. Хмара тріснула навпіл, пронизавши небо вогняними стрілами. Здригнувся степ. Злякано припала до землі трава. І з гримкотливим гулом рушила до хлопців темна стіна зливи.
Грицько ухватив Льоньку за рукав. Той скоріше збагнув, ніж почув його слова: «Назад». Вони тікали в село щодуху, але злива, ніби жартуючи, наступала на п’яти, зловісно сичала за спиною. І враз по тілу сіконули тугі струмені дощу (За В. Близнецем, 105 сл.).

Читання тексту диктанту вчителем утретє й перевірка учнями написаного

VІ. Виразне читання вголос текстів художнього й публіцистичного стилів та робота з ними

Текст 1

Прочитати виразно текст, дотримуючись орфоепічних та інтонаційних норм. Назвати особливості, властиві текстам цього стилю. Висловити власну думку щодо значення народних цілителів.

ЦІЛИТЕЛІ

Ідеться про різні рослини, які люди здавна використовували при різних недугах. Здається, немає такого зела, такої рослини, яких не вживали б наші предки. Не вірите? Ось послухайте.

Народні цілителі запримітили: коли хворому давати тричі на день перед їжею запарені пшеничні висівки, значно покращиться робота шлунка, людина почуває себе сильнішою, бадьорішою.

Просо лікує серце й печінку.

Барвінок зміцнює організм, зокрема серце, загоює рани, лікує хвороби шкіри. Буркуновий чай допомагає позбутися кашлю, лихоманки, безсоння.

Відваром з листя волоського горіха лікують захворювання шкіри, золотуху, ангіну. Сухі перетинки плоду горіха заварюють і вживають як засіб від стійкого кашлю. Будь-які застуди виліковують калиновими напоями. Цвіт, ягоди, стебла рослини заварюють і п’ють, як чай.

Кульбаба допомагає позбутися подагри, материнка лікує шлунок, горло. Напої з хвоща польового очищають увесь організм.
Здавна в народі шанують подорожник, любисток, ромашку, полин, ожину, малину, горобину, суниці, чебрець, черемху, чорниці, звіробій, пижмо, бузину, борщівник, спориш… Усього й не назвеш. А знати, що довкіл нас росте не просто трава, а лікувальне зілля,— треба. Треба знати і пам’ятати про це, щоб по-справжньому дружити з рослинами і природою (З календаря).

Доповнити текст інформацією про інші відомі цілющі рослини, дотримуючись стилю мовлення.

Текст 2

Прочитати виразно текст, виражаючи за допомогою тембру, темпу, гучності мовлення особливості змісту, стиль висловлювання, авторський задум. Якими особливостями відрізняється текст поданого стилю від попереднього? Аргументувати свою думку рядками із тексту.

Неширокою й тихою протокою ми дісталися до старого річища, від якого відходив мілкий вузенький рівчак. Мулисте дно рівчака всіяне перлистими черепашками. Кожна стулена з двох половинок і залишає по собі довгий, прокреслений у намулі слід. Рівчак привів нас до озера, яке звалося Солов’їний Куток.

До цього заповідного закутка ми й подорожували. Навесні береги його були невпізнанними. Про озеро нагадувало тільки коло напівзатоплених верб, що пускали у прибулу воду густі й руді, схожі на бороди, корені. Улітку ж повінь угамувалася й озеро ставало тихим притулком рибальських човнів, білого латаття й риб’ячої мільги, що незліченними табунцями втікала до Дніпра по вузенькому обмілілому рівчаку. А над волохатими від висохлого коріння хащами верболозу, повними комариного дзижчання й пищання улоговинами й заплавними травами височів піщаний горбочок, де й стояла мазана глиною і вапном лісникова сторожка.

На Заріччі було що оглянути. Вербові й тополеві гаї, поміж ними луки й заплавні озера. Такий і Солов’їний Куток. Вода тут завжди прозора, в ній можна вгледіти зграї пліток, окунів і навіть зеленкувату щуку, яка застигла в засідці під навислим вербовим кущем. Нерухома озерна вода залишається чистою, наче у струмочку (А. Топачевський).

Уявити себе присутнім на Заріччі. Які почуття вас переповнюють? Що, на вашу думку, мав на меті автор, описуючи Солов’їний куток? Аргументувати відповідь.

VІІІ. Домашнє завдання

Скласти пам’ятку «Як виразно читати вголос тексти художнього й публіцистичного стилів».

ТЕМАТИЧНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА (ДИКТАНТ). ВИРАЗНЕ ЧИТАННЯ В ГОЛОС ХУДОЖНІХ І ПУБЛІЦИСТИЧНИХ ТЕКСТІВ, УКРАЇНСЬКА МОВА

Повернутися на сторінку Українська мова

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *