ДИТЯЧА ЛІТЕРАТУРА ХХ-ХХІ СТОЛІТТЯ (ОГЛЯД), ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА

Дитяча література ХХ-ХХІ століття (огляд), зарубіжна література

Хід заняття Дитяча література ХХ-ХХІ століття (огляд), зарубіжна література

III. Мотивація навчальної діяльності

— Твори, з якими ми познайомилися на уроках зарубіжної літератури в п’ятому класі, — це лише невеличка часточка того, що написано для дітей. Зорієнтуватися в цьому книжковому морі й буде нашим завданням на наступних уроках.

Кажуть, що для дітей писати важче, ніж для дорослих. І це справді так, адже написати твір необхідно яскраво, захопливо, надзвичайно, щоб дитина зацікавилася і їй захотілося наслідувати позитивних героїв, учитися в них добра й справедливості.

П’ятикласники дуже люблять читати і казки, і пригодицькі твори.

Але світ літератури значно ширший, тож, аби бути всебічно розвиненою людиною, слід цікавитися і світом тварин та рослин, й історією, і географічними відкриттями, і найпопулярнішими технічними винаходами, і спортом, й астрономією, і реальним життям школярів та їхніми проблемами.

Про це ми також вестимемо мову на нашому уроці.

IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1. Слово вчителя

— Перш за все хотілося б почути вашу думку, дізнатися про ваші уподобання.

Усно-письмова анкета читача

У накресленій на дошці таблиці учні по черзі швидко ставлять відмітки у відповідній графі. Учитель підраховує голоси й робить висновки.

Казки, легенди

Науково- популярна література, енциклопедії

Вірші

Фантастика

Про природу

Про історію

1

1

1

18

(Кожен учень може вибрати, наприклад, 3 уподобання.)

2. Презентація улюблених (або нещодавно прочитаних) творів сучасної зарубіжної літератури

3. Розповідь або виступ бібліотекаря

— Ви, звісно, бували в бібліотеці. Там дуже багато книг. А як же знайти потрібну? Якщо відомий автор, то можна скористатися алфавітними покажчиками. Коли цікавить якась тема, можна скористатися тематичним каталогом (це розміщені в алфавітному порядку картки з назвами книг та їх авторами, розкладені за різними темами). А якщо не знаєш, що ти хочеш конкретно, просто шукаєш на полиці цікаву книжку. У такому випадку слід прочитати анотацію — короткий зміст книжки, розташований на другій сторінці. Там вказано тему твору, основні особливості, для кого призначена (якого віку, фаху, яких уподобань). Можна акуратно погортати книгу, подивитися ілюстрації, прочитати кілька абзаців. І якщо вас щось зацікавило, значить, ця книжка ваша.

У багатьох родинах є домашні бібліотеки. Варто поцікавитися, а які ж книги зберігаються в них, що читали ваші бабусі й дідусі, батьки, старші брати й сестри.

Інколи на книгах власної бібліотеки ставлять позначку — екслібрис, який вказує на приналежність примірника певній особі, родині. Це можуть бути ініціали, символи, щось на зразок родових гербів. Екслібриси виготовляють з дерева, ластика, гумки, силікону або якогось підходящого матеріалу, на який наноситься фарба й робиться відбиток на книзі.

Пропоную вам зробити ескіз (малюнок) власного екслібриса або виготовити його й позначити власну книжку.

4. Розповідь (міні-лекція)

— Ті твори, які ми читали, написані давно, хоча не втратили свого значення й донині, пройшовши випробування віками. А як же тепер? час народних казок минув, мрії людей про чоботи-скороходи, літак-килим, скатерть-самобранку, чарівне дзеркальце вже збулися. Про що ж писали дитячі письменники у ХХ столітті, що пишуть у ХХІ? Фантазія людей невичерпна, і життя підказує все нові й нові сюжети. Саме в ХХ столітті «народилися» улюбленці всієї дітвори Вінні-Пух і П’ятачок англійського письменника Алана Мілна, Нільс Хольгерсон з «Дивовижної подорожі Нільса Холь-герсона з дикими гусьми Швецією» Сельми Лагерлеф. До речі, це єдина дитяча книга у світі, за яку автору вручили Нобелівську премію. І це не просто книга, казка, а захоплюючий підручник з географії, зоології, ботаніки та історії Швеції. У ХХ столітті з’явилася і Пеппі Довгапанчоха, Малюк і Карлсон, герої також шведської письменниці Астрід Ліндгрен, і маленькі гобіти Дж. Р. Р. Толкіна, і мумі-тролі С. Топеліуса-молодшого, і Маленький Принц А. де Сент-Екзюпері, і багато інших.

Нарешті, згадаємо книги про пригоди маленького чарівника Гаррі Поттера Дж К. Ролінґ, які розійшлися в усьому світі мільйонними накладами, перевершивши всі досі відомі дитячі видання. Книги й герої у ХХ-ХХІ століттях інші, а проблеми — ті самі. І найголовніша з них — це вічна боротьба Добра та Зла.

5. Самостійна робота з підручником читання статті про сучасну дитячу літературу.

6. Обмін враженнями про прочитане

— Що нового для себе ви дізналися? Що найбільше в статті підручника вас зацікавило? Які з названих книжок вам хотілося б прочитати?

VI. Домашнє завдання

Підготуватися до написання відгуку про улюблену книжку.

Дитяча література ХХ-ХХІ століття (огляд), зарубіжна література

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *