Утілення різних форм естетизму в образах Безіла Холлорда, лорда Генрі та Доріана Грея (за романом О. Уайльда «Портрет Доріана Грея»), зарубіжна література
Хід заняття Утілення різних форм естетизму в образах Безіла Холлорда, лорда Генрі та Доріана Грея (за романом О. Уайльда «Портрет Доріана Грея»), зарубіжна література
Коментування парадоксів О. Уайльда про мистецтво учнями
«Портрет Доріана Грея» — роман про красу зовнішню і внутрішню, про їх співвідношення в людині. Письменник утвердив своєрідний культ краси, заявивши, що мистецтво вище життя, що не воно породжує дійсність, а дійсність має наслідувати мистецтво, яке понад життя.
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ
«Людина — коваль свого щастя» — говорить народна мудрість. Так це чи ні, коли ми поглянемо на уайльдівських героїв? Можливо, є ще «ковалі», які із задоволенням експериментують, підкоряють когось своїй волі та розуму, не замислюючись над наслідками й залишаючись «у тіні»? Про це ми й поговоримо сьогодні на уроці.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ
1. Робота над системою образів роману (в групах)
1-ша група — характеризує образ лорда Генрі.
- Чим Доріан цікавий Генрі Уоттону?
- Чи можна Генрі Уоттона вважати духовним наставником Доріана Грея?
- Виразно прочитайте роздуми лорда Генрі про красу [молодість]. Визначте, як вони вплинули на Доріана.
- Чи можна лорда Генрі назвати моральною людиною? (Безіл Голуорд відзначає подвійну сутність лорда Генрі: «Дивна ти людина! Ніколи не говориш нічого морального і ніколи не робиш нічого аморального. Твій цинізм — тільки поза». Всі слова і дії лорда Генрі стосовно Доріана Грея послідовні й переслідують певну мету. Лорд Генрі не збирається розбещувати головного героя, адже згідно з його теорією, це знищить прекрасний образ Доріана. Навпаки, він прагне зробити все, аби зберегти красу свого друга. Перше, що робить лорд Генрі,- намагається переконати Доріана в цінності молодості й краси. І ця спроба увінчалася успіхом. Роздуми Генрі Уоттона спонукали Доріана прагнути вічної молодості. Отже, навіть не будучи аморальним у власних вчинках, можна привчити інших людей жити аморально.)
2-га група — характеризує образ художника Безіла.
- Які репліки Безіла Голуорда співзвучні з передмовою до роману?
- Яке враження справив на Голуорда Доріан Грей?
- Чому Голуорд не хоче його знайомити з лордом Генрі?
- Яке місце посів Доріан у житті художника?
- Чому письменник приготував для Голуорда таку страшну смерть? (Безіл Голуорд помітив у Доріані Греї не лише його зовнішню красу, а й внутрішню чистоту, яку ця краса відображала. Портрет, написаний художником, насправді відображав не лише головного героя, а й уявлення про прекрасне власне Безіла Голуорда, який вбачав у юнакові свій ідеал. Художник прагнув втілити у творі гармонію тіла і душі. Однак О. Уайльд не ідеалізує образ свого героя, показує лицемірство художника, який надає можливість іншим проживати те, про що він пише.)
3-тя група — характеризує образ автора в романі.
О. Уайльд втілив свою філософію в кожному з головних героїв роману. Схематично це можна зобразити так:
Висновок. Немає прямих відомостей про те, чи є в романі «Портрет Доріана Грея» автобіографічні моменти. Через погляди О. Уайльда на мистецтво («Життя наслідує Мистецтво значно більше, аніж Мистецтво наслідує Життя»), мабуть, їх там і не може бути. І все ж, його естетика і всі її аспекти так чи інакше втілилися в образах дійових осіб роману. Герої твору розмірковують над тими самими проблемами, що й автор («взаємини» Мистецтва, Митця, Краси, Правди та ін.).
2. Повідомлення результатів роботи груп
3. Постановка та розв’язання проблемного питання
- Які думки автора висловлює (чи підтверджує) Сібіла Вейн? (Тільки в Мистецтві краса. Доріанові Грею Сібіла Вейн подобалася лише в різних театральних образах. Коли вона виявила справжні почуття і з’явилася в природному вигляді, то викликала в героя тільки огиду. Потім це призвело дівчину до самогубства, але Доріан, за порадою друга, припинив думати про неї, адже страждання неестетичні.)
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Уміти характеризувати героїв роману за втіленням у їхніх образах різних аспектів естетизму.
Утілення різних форм естетизму в образах Безіла Холлорда, лорда Генрі та Доріана Грея (за романом О. Уайльда «Портрет Доріана Грея»), зарубіжна література
Повернутися на сторінку Зарубіжна література