ДЖЕРОМ ДЕВІД СЕЛІНДЖЕР. РОМАН «ЛОВЕЦЬ У ЖИТІ». СУПЕРЕЧНОСТІ ХАРАКТЕРУ ГОЛОВНОГО ГЕРОЯ — ГОЛДЕНА КОЛФІЛДА, ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА

Джером Девід Селінджер. Роман «Ловець у житі». Суперечності характеру головного героя — Голдена Колфілда, зарубіжна література

Хід заняття Джером Девід Селінджер. Роман «Ловець у житі». Суперечності характеру головного героя — Голдена Колфілда, зарубіжна література

1. Бесіда за опорною схемою «Символіка імен персонажів роману Дж. Д. Селінджера «Ловець у житі»

2. Повідомлення «Цікаві факти про роман Дж. Д. Селінджера «Ловець у житі»»

— Твір набув скандальної слави через убивство учасника The Beatles Джона Леннона. Коли поліція приїхала на місце події, вбивця (Марк Девід Чепмен) тримав у руках примірник роману. Згодом він заявив, що заклик убити Джона Леннона відшукав на сторінках книги, утім його визнали осудним.

2. Повідомлення «Переклади українською роману Дж. Д. Селінджера «Ловець у житі»»

— Перший переклад цього твору українською мовою вийшов під назвою «Над прірвою у житі», що є аналогом назви російського перекладу («Над пропастью во ржи»). Перевидання того ж перекладу 2010 року вийшло вже під назвою «Ловець у житі», що є буквальним перекладом оригінальної назви англійською.

Назва книжки пов’язана з уявленнями головного героя, коли він читав вірш: «<…> я собі уявляв, як табунець малечі грається серед поля — кругом жито й жито, куди не глянь. Тисячі дітлахів, і довкола — жодної людини, тобто жодної дорослої людини. Крім мене, звісно. А я стою на краю страшнющої прірви. Нібито я повинен ловити малюків, якщо вони підбіжать дуже близько до прірви. Бо вони граються, гасають і не дивляться, куди біжать. А я повинен звідкись вискакувати й ловити їх, щоб не зірвались у прірву. Оце й усе, що я маю цілий день робити. Стерегти дітей над прірвою в житі. Дурниці, звісно, я знаю, але це — єдине, чого мені хочеться по-справжньому. Дурниці, звісно».

Переклади:

 • Джером Д. Селінджер. Над прірвою у житі / пер. з англ. О. Логвиненка. — К. : Молодь, 1984. — 272 с.
 • Дж. Д. Селінджер. Ловець у житі / пер. з англ. О. Логвиненка. / худ. оформ. Є. В. Вдовиченко. — Х. : Фоліо, 2010. — 317 с.
 • Дж. Д. Селінджер. Ловець у житі / пер. з англ. О. Логвиненка. / худ. оформ. Є. В. Вдовиченко. — Х. : Фоліо, 2012. — 317 с. (перевидання)
 • Дж. Д. Селінджер. Ловець у житі / пер. з англ. О. Логвиненка. — Х. : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2015. — 256 с.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ

1. Слово вчителя

— «Ловець у житі» — це лірико-психологічна повість. Автор зосереджує увагу на формуванні у людини власного ставлення до світу під час глибоко інтимного сприйняття дійсності.

2. Бесіда «Суперечності характеру головного героя»

 • У якому оточенні живе Холден Колфілд?
 • Що означає, за Селінджером, жити спокійно і смиренно? Чи зміг би так жити Холден?
 • Проти якої фальші та усталених принципів бунтує герой?
 • Що найбільше цінує Холден Колфілд в людських стосунках?
 • Чому Холден не здійснив свого наміру покинути Нью-Йорк?
 • Що причинило нервовий зрив юнака?
 • Які риси характеру Колфілда цікаві сучасним підліткам?
 • Від якої страшної прірви хотів би рятувати дітей ловець у житі?
 • Чому Холдена називають представником «бунтівного покоління»?

3. Висновки

Селінжер звернув увагу читача на той вік людини, у якому відсутні компромісні рішення, живуть гуманістичні ідеали, зберігаються правильні оцінки духовних якостей суспільства. Творчість Селінджера спричиняє постійну полеміку в США. Письменникові дорікають за замкнутість персонажів, їх відмежування від суспільних проблем, за скепсис і богошукання. Холден Колфілд — один із представників так званого «втраченого покоління» 30-50-х рр. ХХ століття.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ

1. Заключне слово

— У повісті порушено проблему людського спілкування, співвідношення індивіда і суспільства, зроблено спробу пояснити самотність добрих людей у суспільстві. Ці проблеми сьогодні також актуальні.

Проблема стосунків між батьками і дітьми актуальна завжди. непорозуміння, що є у Холдена зі своїми батьками, актуальні й сьогодні.

Проблема «забороненого плоду», коли підліток намагається самоствердитися за рахунок куріння чи вживання алкогольних напоїв, на жаль, також залишається актуальною.

Проблема непорозуміння з коханою людиною, з друзями-однолітками, прагнення бути таким, як усі, і водночас виділитися — ці та інші проблеми непокоять молодь і нашого часу.

Проблема небажання вчитися в підлітковому віці знаходить своє пояснення у віковій психології, тому що провідним видом діяльності у підлітків стає спілкування.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Читати роман Маркуса Зузака «Книжкова злодійка».

Індивідуальне завдання. Підготувати повідомлення про життя та творчість Маркуса Зузака.

Джером Девід Селінджер. Роман «Ловець у житі». Суперечності характеру головного героя — Голдена Колфілда, зарубіжна література

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *