ЯК ТВОРИВСЯ СВІТ. ПОДОРОЖ СТОРІНКАМИ МІФІВ ДАВНЬОЇ УКРАЇНИ, УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА

Як творився Світ. Подорож сторінками міфів Давньої України, українська література

Хід заняття Як творився Світ. Подорож сторінками міфів Давньої України, українська література

І. Вступ (на фоні музики)

Вчитель. Священна мить… Із внутрішнім трепетом, затамувавши подих, з любов’ю відкриваємо золоті ворота української духовності. Перед нами таємничий світ наших пращурів і їх творіння — прекрасні, довершені, оригінальні й могутні міфи.

Міфи… Виникли в той час, коли в людей було дуже примітивне сприйняття навколишнього світу і вони часто відчували своє безсилля у боротьбі зі стихійними силами природи. Прагнучи пояснити незрозумілі явища, людина за допомогою уяви, фантазування творила міфи про надприродні сили, які нібито заселяють світ і втручаються в людське життя. Немає такого народу, який би не мав своєї міфології. Міфи — це колиска людської уяви, в якій колисався кожен народ і все людство.

Міфологія українського народу найстародавніша, найпоетичніша у світі. Готуючись до сьогоднішнього уроку, група учнів досліджувала походження і форму українських міфів. їм слово.

1. Міфи (від грецького methos — слово, байка, переказ) — стародавня народна оповідь про явища природи, історичні події або фантастичні оповідання про богів, обожнених героїв, уявних істот.

2. За формою міф нагадує казку, він близький також до легенди. Але від казок відрізняється тим, що казки за часів їх утворення сприймали як плід фантазії, вигадки, а до міфів ставилися як до чогось дійсного чи ймовірного. Міфи також відрізняються від легенд, що розповідають про реальних осіб або справжні події.

3. Слов’янські міфи, а особливо українські, вирізняються поміж міфами народів світу тим, що вони дуже тісно пов’язані з хліборобським побутом наших предків. У них переважає прославлення сім’ї, небесних світил, природних явищ: сонця, місяця, зір, дрібного дощику, вітру.

Вчитель. Ми будемо працювати зі сторінкою міні-підручника. Виконаємо перші завдання. А вдома ви розкриєте таємницю утворення міфічних героїв, складете і запишете діалог з улюбленим міфічним героєм, у свою літературну скарбничку запишете слова і вислови, які найбільше запам’яталися. То що ж називаємо міфами? Виконайте перше завдання сторінки міні-підручника.

Вчитель. Із сивої давнини існує мудрість: «Молись своїм Богам — і тобі підкориться весь світ». Цій істині були вірні наші пращури. Розуміючи Слово і Волю своїх Богів, вони виживали, і перемагали. Наповнимо і ми серце їх волелюбними заповідями, а душу — космічною енергією і гармонією. Тема нашого уроку: «Як творився світ». Ми маємо унікальну можливість здійснити подорож сторінками першого видання відроджених з небуття язичницьких міфів, які відшліфовані мисленням тисяч і тисяч наших пращурів, зігріті їхніми глибокими почуттями. Це давно очікувана книга С. Плачинди «Міфи і легенди давньої України».

Проблемне завдання: «Що нас так хвилює і приваблює в українських міфах?»

II. Оголошення теми і мети уроку

Отже, вирушаємо в загадкову подорож з метою глибше пізнати свій рідний народ, відчути і зрозуміти його першоземлю, ознайомитись із далекою минувшиною.

Наше завдання: ознайомитися з міфами давньої України, їх героями, створити усний міфологічний словник, змоделювати першоземлю наших пращурів (міфи, модель, словник).

На початку третього тисячоліття ми вирушаємо в подорож на космічному кораблі «Сокіл». Виберіть найвідважнішого, найерудованішого з-поміж вас. Це і буде наш капітан.

Вітаю тебе, капітане. Не збийся з курсу, будь сміливим і впевненим у своїх силах. Першим помічником у тебе буде… Під час нашої подорожі ти повинен скласти маршрутну карту, яка допоможе в кінці мандрівки побудувати модель творення світу.

Готуючись до сьогоднішньої подорожі, ви працювали в групах:

  • відшукували і читали міфи давньої України;
  • готували повідомлення про міфічних героїв;
  • малювали ілюстрації і розігрували сценки «Як творився світ».

III. Вивчення нового матеріалу

Капітан. Отже, члени екіпажу, займіть, будь ласка, свої місця. Вирушаємо в незвіданий світ.

Учні сідають групами: «Дослідники», «Художники, актори», «Міфологи».

Вчитель. Мені здається, ми добре підготувались до подорожі, але забули про важливу деталь — наш настрій. Передайте його рефлексією, звернувшись до сторінки міні-підручника.

Капітан. Перед нами непроглядна пітьма, густа, холодна, безконечна. Ні Землі, ні Неба, ні Сонця. Тільки — Морок. Нічого не видно.

Помічник капітана. Ні-ні, я бачу Око. Звідки летить воно? І — куди? Де взялося воно?

Дослідники. «Око було завжди, воно було вічно. І з Вічності воно летіло у Вічність».

Дослідники. «Воно летіло з далеких Старих Світів, аби утворити Новий Світ».

Міфологи. За уявленнями мудрих наших пращурів, Око — творець Вирію, Всесвіту, Землі й усього сущого на ній.

Вчитель. Що таке Вирій?

Міфологи. Вирій — острів у Всесвіті, першоземля богів і світу.

Вчитель. А як утворився Вирій? Зачитайте і виконайте друге завдання сторінки міні-підручника.

Дослідники зачитують і виконують завдання сторінки міні-підручника.

Вчитель. Слово художникам.

Художники. На малюнку ми показали Першодерево — Дуб — Ста-родуб з молодильними яблуками — плодами невмирущості й Соколом-Родом та Оком, яке своєю сльозою живить корені цього дерева.

Помічник капітана. Наша перша зупинка — острів Вирій. (Чіпляє назву станції і малюнок на дошці.)

Вчитель. То як же почав творити Світ Сокіл-Род? Прочитаємо міф «Білобог і Чорнобог» за ролями.

Актори зачитують. Дослідники виконують завдання.

Художники. А ось так ми уявили цих богів. (Малюнок прикріплюють на дошці.)

Вчитель. Діти, пригадайте українські народні казки і назвіть героя, який є символом пітьми і зла.

Дослідники. У багатьох казках ми зустрічаємо образ Змія, злого, жорстокого.

Вчитель. Образ Змія прийшов до нас із міфів. Розкажіть про це.

Дослідники розповідають. Художники показують малюнок Змія.

Вчитель. А що сталося з білим пером? Розкажіть і доробіть третє завдання сторінки міні-підручника.

Дослідники переказують і виконують завдання.

Озвучити монолог Білобога нам допоможуть актори.

Виходить Білобог (в білому) і Перун (в червоному одязі зі стрілами). Звучить монолог Білобога. Художники показують малюнок і прикріплюють на дошці.

Міфологи. В українській міфології Перун — бог дощу, блискавки і грому. Один з найголовніших персонажів давньоукраїнської міфології, «бог над богами».

Капітан. Екіпаж, увага! Чорна хмара закриває Вирій. Налетів Змій, ось-ось має ковтнути Сокола. Що це сталося?

Дослідники. У смертельному двобої зійшлися Змій і Перун. Але не вдалося Змієві подолати Перуна, не став Чорнобог Володарем Вирію.

Капітан. Пролітаємо над Прадубом, бачу, як Сокіл-Род думу думає. Про що?

Дослідники. Він думає про те, як створити твердь, щоб на ній було життя. Сокіл змушує Білобога пірнути на дно озера Живої Води, набрати золотого піску і розсіяти в пітьмі, щоб була твердь.

Дослідники зачитують уривок.

Помічник капітана. Отже, друга зупинка — станція «Земля». (Прикріплює назву станції.)

Художники показують малюнок і прикріплюють на дошці.

Капітан. Корабель втрачає курс, чується страшенний гуркіт, через густу пилюку нічого не видно. Старший помічнику, що це відбувається?

Помічник капітана. Це не можуть заспокоїтися Чорнобог зі Змієм. Адже утворилася Земля. Дужими тілами, зі споду, вони б’ють, штовхають і ламають її, бо розуміють, що на Землі повинні з’явитися розумні створіння, які захочуть мати Світло і зневажатимуть Пітьму.

Капітан. Але що це? Курява зникає, іде перший рясний теплий дощ.

Вчитель. Що ж утворилося після цього дощу?

Дослідники переказують. Художники показують малюнок і прикріплюють його на дошці.

Капітан. Бачу велетня з важкою булавою, а поруч страховище — триголове, шестируке, дев’ятиноге. Хто це такі?

Дослідники. Коли Чорнобог штовхав знизу Вирій, то пробив острів пальцем, який обпалив Перун. І став палець кам’яним Чурбаном, який і перетворився на Чура. А відрощений палець Чорнобога перетворився на Пека.

Міфологи. Є давнє українське прислів’я: «Чур тобі, Пек».Чур — один з найдавніших і найпопулярніших в українців домашніх богів, охоронець домашнього вогнища, тепла, затишку, бог добробуту, звертання до якого нібито охороняло людину від зла.

Міфологи. А Пек — бог Пекла, війни, бійок, біди. За повір’ям, він дуже лякливий, надто боявся Чура. Тому і з’явилося таке прислів’я.

Художники показують малюнок і прикріплюють на дошці.

Капітан. Наближаємося до Сокола-Роду і Білобога. Вони вирішують питання про те, як створити розумну істоту, яка б могла жити на Землі і користуватися її багатствами.

Вчитель. Підслухати цю розмову нам допоможуть актори.

Актори зачитують діалог між Соколом і Білобогом.

Вчитель. То хто ж ця жінка — красуня? Зачитайте.

Дослідники зачитують.

Вчитель. Що повинна робити вона на Землі?

Дослідники зачитують.

Вчитель. А хто ж був першим чоловіком?

Дослідники. Чоловіком був Гук, якого витесав Білобог з єдиного каменя, що дістав з дна Священного Озера.

Вчитель. Яка ж роль Гука на Землі? Зачитайте.

Дослідники зачитують.

Помічник капітана. Ми знаходимося на станції «Люди». (Прикріплює назву станції.)

Міфологи. У давньоукраїнських міфах природою — «зеленим домом», землею, її родючістю — опікувалася переважна більшість Богів. Це Дажбог, Жива, Лада, Коляда, Ярило. Це свідчило про нерозривний зв’язок українців з рідною Матір’ю-Землею, Природою, збереженням і примноженням її багатств.

Міфологи. Дажбог — за найдавніших часів це Бог Сонця, Світла і Добра. Один із найголовніших персонажів української міфології.

Міфологи. Жива — це богиня життя, жіночого щастя в давніх українців. Саме вона принесла українцям перше зерно жита.

Вчитель. Зачитайте, як з’явилися Дажбог і Жива.

Дослідники зачитують. Художники показують малюнки.

Капітан. Бачу велетенських тварин — мамутів, а он літають птахи тетеруки, на крилах яких «дзеркальце» — сліди від Дажбогових пальців. Це перша здобич племені Гука і Слави.

Помічник капітана (на фоні музики). У кораблі стає прохолодно, мабуть, Чорнобог дмухає на Землю своїм крижаним подихом.

Дослідники. Так, це придумав Чорнобог, як винищити людське плем’я. Він заморозив озера з рибою, земля вкрилася снігом.

Дослідники переказують міф «Сніги».

Вчитель. То що ж це за Золоте Коло, яке повинне дати і тепло, і радість, і життя?

Дослідники переказують.

Вчитель. Усно намалюйте Коляду.

Дослідники усно малюють Коляду. Художники показують малюнки і прикріплюють на дошці.

Міфолог. Але Чорнобог не може заспокоїтися і створює Мару. Це богиня зла, темної ночі, хвороб. Вона вічно ганяється за богинею неба Колядою, намагаючись перешкодити народженню нового Сонця та встановити вічну Ніч.

Вчитель. Але Мара не змогла зашкодити народженню Божича — Молодого Сонця. Як же це сталося?

Дослідники розповідають. Художники показують малюнок і прикріплюють на дошці.

Вчитель. Перед народженням молодого Божича люди, що називали себе колядниками, збиралися у ватаги і носили зображення Кози, яка стала священною твариною для них.

Актори: Два хлопчики, Коза — переодягнений хлопчик, дівчинка.

1-й хлопчик. Дядьку, пустіть козу в хату!

Дядько. Холоду напустите! Та й хата маленька!

2-й хлопчик. Та й наша коза маленька, в щілину влізе.

1-й і 2-й хлопчики (входять у хату). Добрий вечір, дядьку!

Дядько

Го-го-го, Коза,
Го-го-го, Сіра.
Де шкури діла?

1-й хлопчик

Давайте три куски сала,
Щоб Коза встала. Устань,
Козютко, розвеселися,
По цьому двору,
По господару.

2-й хлопчик

Де Коза ногою,
Там жито копою.
Де Коза рогом,
Там жито стогом.

1-й хлопчик

Господар іде,
Коляду несе
мірочку жита,
щоб Коза сита,

2-й хлопчик

Мірочку гречки на варенички…
будьте здорові, з празником.

Дівчинка

Бігла теличка та з березничка,
Та в дядьків двір.
Я тобі, дядьку, заколядую,
Тільки дай пиріг.

3-й хлопчик

Як не даси пирога,
Візьму вола за рога
Та поведу на моріг,
Зіб’ю йому правий ріг.
В ріжок буду трубити,
А воликом робити.
Хвостом буду поганяти,
Батька й матір годувати.

Дівчинка

Я маленька дівчинка,
Як у полі квіточка,
Черевички коркорові,
Будьте з празником здорові.

Капітан. Бачу рідне місто на березі Великої Ріки — Дніпра — Славути.

Вчитель. Перегорнемо останню сторінку сьогоднішньої подорожі. Зачитаємо міф про нашу рідну річку.

Дослідники ланцюжком читають міф «Славута». Художники показують малюнок і прикріплюють на дошці.

IV. Підсумок уроку

Вчитель. От і закінчилася наша подорож. Але не закінчилася наша пам’ять. Давайте складемо перший в історії української літератури усний міфологічний словник. (Вчитель показує картки з міфологічними термінами.)

Учні відповідають на проблемне завдання.

Вчитель. На пам’ять про нашу подорож кожна пара повинна побудувати свою модель творення Світу. В цьому Вам допоможе маршрутна карта.

Передайте за допомогою рефлексії своє враження від подорожі. (Оцінювання відповідей учнів помічником вчителя. Учні встають, тримаючи в руках моделі творення світу.)

Вчитель. Ви тримаєте в руках безцінний скарб — нашу Землю. Бережіть її, любіть її, охороняйте її майбутнє у ваших маленьких, але вправних руках.

Як творився Світ. Подорож сторінками міфів Давньої України, українська література

Повернутися на сторінку Українська література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *