НАВЧАЛЬНИЙ ПИСЬМОВИЙ ТВІР-РОЗДУМ ПРО ВЧИНКИ ЛЮДЕЙ НА ОСНОВІ ВЛАСНИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ І ВРАЖЕНЬ У ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ, УКРАЇНСЬКА МОВА
ХІД ЗАНЯТТЯ НАВЧАЛЬНИЙ ПИСЬМОВИЙ ТВІР-РОЗДУМ ПРО ВЧИНКИ ЛЮДЕЙ НА ОСНОВІ ВЛАСНИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ І ВРАЖЕНЬ У ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ, УКРАЇНСЬКА МОВА
III. Колективна робота з текстами-зразками
Прочитати текст. Визначити, до якого типу мовлення він належить. Чи не категоричним, на ваш погляд, є заголовок тексту? Які думки у вас викликала поведінка хазяйського сина? Відповідь аргументувати.
ЖАДНЮГА
Цього літа ми відпочивали недалеко від Євпаторії. Розташувалися в будиночку, а біля нас жили «хазяї». Вони весь час стежили, щоб ми чогось їхнього не з’їли. Коли хазяйський син одного разу побачив, як Ілля підняв під деревом сливу, він голосно закричав:
— Мамо, нашу сливу їдять! — і побіг до своєї матусі.
Хазяйка вибігла з хати, почала проганяти Іллю. А одного ранку на сніданок мама приготувала пластівці із згущеним молоком. З’їли трохи і побачили, що хазяйчин син ходить і дивиться на нас. Ми покликали його, і він із задоволенням поснідав з нами. Потім мама і тато збирали речі, щоб іти на море, а ми з Іллею вирішили збудувати будиночок для мурашок, які повзали по доріжці. Але тут хазяйський син раптом закричав:
— Не займайте! Це наші мурашки! Вони на нашій землі живуть! Стало якось сумно від того, що цей хлопчик — такий жаднюга, не розуміє доброго ставлення до себе. Напевне, йому буде важко спілкуватися з друзями, якщо він не стане добрішим… (З журналу).
На які частини можна поділити цей текст? Виділити ключові слова і словосполучення.
Доповнити текст висновками і пропозиціями у вигляді власних роздумів.
Навчальне сприймання тексту
Прочитати мовчки текст. Елементи яких типів мовлення поєднуються в тексті? Прочитати речення, які є тезою. Чи достатньо доказів наведено в тексті? Відповідь обґрунтувати.
НАЙКРАЩЕ В ЛЮДИНІ — ЇЇ ДУША
До нашого класу прийняли новеньку дівчинку. Вона була негарна, не така спритна, як інші, та ще й в окулярах. Дівчата неприязно поставилися до новенької, хлопці також. Тетяна, так звали дівчинку, училася добре, але почувалася в класі дуже самотньо.
Узимку, коли лютував грип, вона захворіла, і близько тижня її не було в школі. Ми з Сашком вирішили зробити добру справу — провідати Тетяну. Те, що ми побачили в неї, нас вразило. Уся кімната була в якихось масках, черепашках, томагавках, і чого там тільки не було. Тетяна розповіла, що її батько працює на кораблі, багато чого бачив у своєму житті і на згадку про ті місця, де побував, привозив фотографії, слайди та сувеніри. Ми наче поринули в якийсь казковий світ, роздивлялися все, слухали розповіді Тетяни, яка багато читала, і незчулися, як настав вечір.
Потім ми часто заходили в гості до дівчинки і переконувалися, що були дурнями, коли за зовнішністю не розгледіли душевної щирості Тетянки. Тепер ми дружимо втрьох і збираємося стати великими мандрівниками. Отже, я зрозумів: головне в людині — це краса душі, а не зовнішність…(3 журналу).
Якими доказами ви можете доповнити роздум? Висловити свою думку з приводу висновку. Що б ви додали?
Поділити текст на мікротеми. Скласти план. Переказати прочитане докладно.
IV. Виконання ситуативного завдання, побудованого на основі спеціально створеної мовленнєвої ситуації
Поміркувати, хто такий друг? Кого ви могли б назвати своїм другом? Які якості мають бути притаманні цій людині? А чи відрізняються, на вашу думку, слова «друг» і «справжній друг»? Відповідь покласти в основу твору-роздуму.
Коментар учителя. Запам’ятайте і порівняйте!
Учинок — дія, що складається з таких елементів: мотиву (спонукання, зацікавленості), наміру, мети, власне дії, наслідків, самооцінки людиною власного вчинку та її ставлення до оцінки навколишніх.
Поведінка — сукупність учинків людини, здійснюваних нею протягом відносно тривалого періоду. Поведінка охоплює всі вчинки людини в цілому незалежно від того, є вони навмисними чи ненавмисними.
Увага! Твір — продукт творчої діяльності людини; самостійна шкільна або домашня робота у вигляді письмового (усного) викладу учнями своїх думок на задану тему. Твір-роздум має містити власні міркування з реально існуючої проблеми.
V. Складання твору-роздуму
Написати твір-роздум на тему «Яким повинен бути справжній друг?», використавши слова і словосполучення із довідки.
Довідка: людина, що відповідає моєму ідеалу; вірний, незрадливий; готовий допомогти в біді; правдивий, принциповий; може і готовий захистити; безкорисливий; зацікавлений у добробуті й злагоді; вдячний товариш.
VII. Домашнє завдання
Оформити письмово твір-роздум у художньому стилі, роботу над яким розпочато на уроці.
НАВЧАЛЬНИЙ ПИСЬМОВИЙ ТВІР-РОЗДУМ ПРО ВЧИНКИ ЛЮДЕЙ НА ОСНОВІ ВЛАСНИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ І ВРАЖЕНЬ У ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ, УКРАЇНСЬКА МОВА
Повернутися на сторінку Українська мова