ПИСЬМОВИЙ ТВІР — ОПИС ПРОЦЕСУ ПРАЦІ ЗА ВЛАСНИМИ СПОСТЕРЕЖЕННЯМИ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ, УКРАЇНСЬКА МОВА

ПИСЬМОВИЙ ТВІР — ОПИС ПРОЦЕСУ ПРАЦІ ЗА ВЛАСНИМИ СПОСТЕРЕЖЕННЯМИ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ, УКРАЇНСЬКА МОВА

ХІД ЗАНЯТТЯ ПИСЬМОВИЙ ТВІР — ОПИС ПРОЦЕСУ ПРАЦІ ЗА ВЛАСНИМИ СПОСТЕРЕЖЕННЯМИ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ, УКРАЇНСЬКА МОВА

ІІІ. Колективна робота з текстом

Прослухати уривок із повісті Б. Комара «Диваки». Визначити тему й основну думку. Який процес праці є предметом опису у висловлюванні?

Садівник уже розмітив, де треба садити дерева, й частина учнів одразу ж узялася за діло. Розсипавшись на обох схилах пологого яру, копали ями. Інші, скинувши з возиків і тачок перегній, подались у видолинок по чорнозем.
Микола із Сашком, одвоювавши в хлопців-восьмикласників дірявого возика-торохтуна, також покотили у видолинок. Щоб їх похвалили, набрали повнісінький ящик землі і ледве цупили возик на схил.
— Не набирайте ж стільки, підірветесь,— жахнулася Валентина Михайлівна.
— То ще й мало,— храбрував Микола.
До обіду школярі встигли викопати ями і навозити до них чорнозему. Тепер яру не впізнати. Схили його були густо покриті жовтими й чорними купами… (Б. Комар).

Пояснити значення незрозумілих слів (зокрема, видолинок — невелика і неглибока улоговина).

Дібрати до тексту заголовок. Підготувати усний докладний переказ прослуханого.

Робота в міні-групах

Уявити, що вам запропонували взяти участь у конкурсі на краще продовження твору — опису процесу праці. Доповнити висловлювання розповіддю про те, як школярі завершили садити сад.

ІV. Формування практичних умінь опису процесу праці

Прочитати твір — опис процесу праці, написаний семикласницею. У якому стилі й формі він складений? Проаналізувати структуру твору (з яких частин він складається, чи наявні в тексті зачин і кінцівка).

Дарино, привіт!
Давно ми вже не листувалися. Як твої справи? Як успіхи в школі?
Я знаю, що ти збираєш кулінарні рецепти, тому хочу додати до твоєї колекції ще один. Це рецепт приготування пирога, який готується майже нашвидкуруч.
Візьмемо спочатку три яйця (бажано охолоджених) і збиватимемо з однією склянкою цукру, який повинен повністю розчинитися. Потім додамо до цієї суміші пів чайної ложки соди й одну столову ложку яблуневого оцту. Після цього покладемо близько сто грамів маргарину. Його потрібно нарізати дрібними шматочками і додавати до суміші, ретельно збиваючи її міксером. Тепер, щоб отримати тісто, додамо одну склянку борошна.
Затим покладемо пиріг на деко та почнемо прикрашати. Візьмемо яблуко і грушу, поріжемо частинками й розташуємо їх симетрично. Після цього візьмемо з холодильника заморожені сливи й вишні та викладемо їх візерунком. Нарешті пиріг можна ставити в духовку. Приблизно через сорок хвилин він має бути готовий.
Пропоную тобі, Дарино, назвати цей кулінарний витвір «Гості на пиріг», бо обов’язково хтось відчує його приємний аромат та завітає в гості. Смачного тобі та твоїм друзям!
З повагою Марічка

Звернути увагу на слова, що вказують на послідовність дій.

Спочатку, передусім, потім, затим, після цього, тепер, нарешті.

Схарактеризувати ситуацію спілкування: тема й основна думка, учасники й мета спілкування.

Робота з пам’яткою

Розглянути пам’ятку «Як працювати над твором-описом процесу праці в художньому стилі». Запам’ятати особливості побудови висловлювань, що містять опис трудового процесу.

Як працювати над твором — описом процесу праці в художньому стилі

1. У вступній частині твору вкажіть на особу, що виконує роботу, і зазначте назву трудової дії.

2. В основній частині твору, описуючи безпосередньо процес праці, обов’язково дотримуйтесь чіткої послідовності виконання дій, використовуючи при цьому спеціальні слова (спочатку, потім, пізніше, затим, насамкінець та ін.).

3. Під час опису трудового процесу вживайте слова, що аналізують виконувані операції. Наприклад: працювати швидко, легко, серйозно, спокійно, творчо, цікаво, зосереджено, вправно; праця успішна, благородна, відповідальна, напружена, нелегка, плідна, радісна, сумлінна.

4. З метою створення тексту-опису процесу праці в художньому стилі використовуйте художні засоби (епітети, метафори, порівняння тощо).

5. Пам’ятайте, що основною метою художнього опису трудового процесу є характеристика людини під час роботи та її ставлення до праці.

V. Складання твору — опису процесу праці

Скориставшись пам’яткою, описати в художньому стилі роботу, яку доручають вам виконувати вдома.

VІІ. Домашнє завдання

Поміркувати, який процес праці приносить задоволення й радість вашим рідним (мамі, татові, бабусі, братові, сестрі тощо). Чи доводилося вам спостерігати за тим, як вони виконували цю роботу? Скласти твір-опис процесу праці на основі власних спостережень.

ПИСЬМОВИЙ ТВІР — ОПИС ПРОЦЕСУ ПРАЦІ ЗА ВЛАСНИМИ СПОСТЕРЕЖЕННЯМИ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ, УКРАЇНСЬКА МОВА

Повернутися на сторінку Українська мова

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *