ПРИСВІЙНІ, ВКАЗІВНІ Й ОЗНАЧАЛЬНІ ЗАЙМЕННИКИ. ПРИСТАВНИЙ Н У ФОРМАХ ОСОБОВИХ І ВКАЗІВНИХ ЗАЙМЕННИКІВ, УКРАЇНСЬКА МОВА
ХІД ЗАНЯТТЯ ПРИСВІЙНІ, ВКАЗІВНІ Й ОЗНАЧАЛЬНІ ЗАЙМЕННИКИ. ПРИСТАВНИЙ Н У ФОРМАХ ОСОБОВИХ І ВКАЗІВНИХ ЗАЙМЕННИКІВ, УКРАЇНСЬКА МОВА
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
Самостійне опрацювання теоретичного матеріалу в підручнику Присвійні займенники вказують на приналежність предмета особі мовця (мій, наш), співрозмовника (твій, ваш), особі, яка є виконавцем дії (свій). Для вираження вказівки на приналежність особам, які не беруть участь у мовленні, використовується займенник їхній. Указують на приналежність також займенники його, її — похідні від родового відмінка особових займенників він, воно, вона.
Вказівні займенники виділяють один предмет з ряду однорідних (цей, той), указують на підсилення ознаки предмета (такий), на невизначену або велику кількість предметів (стільки).
Означальні займенники узагальнено вказують на ознаки предмета (сам і самий, весь й увесь, кожен і кожний, жоден, інший).
Присвійні, вказівні й означальні займенники, крім займенника стільки, змінюються за відмінками, числами й родами, виступають у реченні здебільшого означенням. Вказівний займенник стільки змінюється лише за відмінками.
IV. Виконання системи практичних завдань
Розподільно-вибіркова робота
Прочитати текст. З’ясувати тему й основну думку висловлювання. Заповнити таблицю, записавши виділені займенники у відповідну колонку.
Присвійні займенники | Вказівні займенники | Означальні займенники |
Бережани — провінціальне містечко. Її молодь обмежувалася тим, що давала школа. Проте з Бережан протягом одного століття вийшло стільки визначних людей, як, може, з жодної середньої школи в краю.
Що ж було тому причиною? Кожний учень шанував свого вчителя, але й учителі їх не зневажали. Була традиційна межа, яку всі не переступали. Добрий і мудрий директор оберігав її. Дбав, щоб нікому не сталася кривда.
У такій гімназії і під проводом таких учителів ходив я вісім літ до Бережанської гімназії. Так склалися мої життєві умовини (За Б. Лепким).
Виписати з тексту займенники інших груп за значенням. Визначити їх морфологічні ознаки (відмінок, число, рід) і синтаксичну функцію.
Дослідження-відновлення тексту
Прочитати мовчки уривок із народного оповідання. Визначити його тему. Списати, ставлячи займенники, що в дужках, у потрібному відмінку. З’ясувати синтаксичну функцію займенників.
Порадили бідному чоловіку послати (свій) сина в школу. А як закінчив (він) (цей) однокласну церковну школу, то саме в (цей) селі відкрилась второкласна вчительська школа. «(Ви) посилайте (свій) хлопця в (цей) школу. У (ви) поля нема, то й (ваш) синові доведеться (весь) вік спотикатися по чужих полях. А якщо (він) (сам) вивчиться на вчителя, то й (ваш) руки відпочинуть від ціпа», — радив учитель (Нар. оповідання).
З’ясувати, що означають ужиті в тексті займенники.
Робота за варіантами. Виписати із тексту словосполучення: варіант 1 — «присвійний займенник + іменник»; варіант 2 — «вказівний займенник + іменник»; варіант 3 — «означальний займенник + іменник». Визначити головне й залежне слова. Провідміняти по одному словосполученню кожного типу.
Відтворення деформованого тексту (робота в міні-групах)
Прочитати виразно текст. Визначити межі речень, поділити на абзаци. Записати, розставляючи потрібні розділові знаки й визначаючи групу за значенням займенників, їх відмінок і синтаксичну роль.
Нашій бібліотеці цього року виповнюється 135 років знайомлять дітей з книгою прилучають їх до чарівного світу культурно-історичних надбань два чудових бібліотекарі які привчають учнів читати багато і вдумливо самотужки визначати свій вибір постійно прагнути поповнювати свої знання за час існування бібліотеки її книжний фонд збільшився до 50 000 примірників кожного року вона обслуговує до 1200 читачів і сприяє вихованню в них інформаційної культури любові до книг відповідальності за правильне й бережливе їх використання (З газети).
Визначити групи за значенням виділених займенників: які з них належать до особових, а які — до присвійних. Порівняти їх синтаксичну функцію в тексті.
Коментар. Увага! Займенник їх є родовим або знахідним відмінком множини від особового займенника вони (дивіться перше речення тексту). Цей займенник трапляється іноді й у функції присвійного займенника, тотожного до займенника їхній (дивіться останнє речення тексту). Щоб уникнути зайвого паралелізму, краще в усній й писемній мові додержуватись присвійного займенника їхній.
Виділити в тексті однорідні члени речення. Пояснити розділові знаки при них. Накреслити схеми.
Трансформація мовних одиниць
Замінити у словосполученнях виділені слова займенником. Записати в одну колонку словосполучення з особовими займенниками, в іншу — з присвійними.
Історія школи, традиції класу, викликали Юрка до дошки, учнівські зошити, запросити Марію до спортивної секції, шкільний двір, зошит відмінника, учнів зарахували до гуртка «Пошук», відновили роботу бібліотеки.
Виділити головне й залежне слова у словосполученнях. До займенників поставити запитання.
Творче моделювання
Записати речення, уставляючи в потрійній відмінковій формі займенники: у першому й четвертому реченнях — займенник чоловічого роду; у другому — жіночого роду; у третьому — множини. У яких реченнях ви вжили особовий займенник, а в яких — присвійний? Свою думку довести.
1) (До кого?) … завітали друзі. — (Чиї?) … друзі завітали.
2) (У кого?) … заболіла голова. — (Чия?) … голова розболілася.
3) (У кого?) … сьогодні контрольна з математики. — (Чий?) … клас сьогодні пише контрольну з математики.
4) (У кого?) … на обличчі було здивування. — (На чиєму?) … обличчі було здивування.
Коментар. Увага! Особові займенники в родовому, знахідному і місцевому відмінках з прийменниками мають початковий звук [н]: він — до нього, вона — для неї, вони — у них. Цей звук постійно виступає в орудному відмінку особових займенників (він — ним, вона — нею, вони — ними). На відміну від особових, присвійні займенники ніколи не мають приставного н.
З’ясувати синтаксичну функцію вжитих займенників.
Відновити прислів’я, дібравши їхнє продовження з другої колонки. Записати речення в такій послідовності: а) з присвійними займенниками; б) із вказівними займенниками; в) з означальними займенниками.
На все … | а дурень сам за всіх вирішить. |
Один кивне, … | а інший усе наперед знає. |
Розумний порадиться, … | і своя доля. |
Чоловік свою долю … | хто нічого не робить. |
Учись, … | усього досягнеш. |
Скільки голів, … | свій лад. |
У всякого свій розум … | на інших дивлячись. |
Надією й терпінням … | працею кує. |
Тільки той не помиляється, … | стільки й умів. |
Дослідити, як змінюються присвійні, вказівні й означальні займенники.
Провідміняти вказівні займенники такий, стільки.
V. Систематизація й узагальнення знань з теми
Подумати і дати відповіді на питання:
1. Які займенники називаються присвійними? Які — вказівними? Які — означальними?
2. Як змінюються присвійні, вказівні й означальні займенники?
3. Яким членом речення виступають присвійні, вказівні й означальні займенники?
4. Як відрізнити особові займенники його, її від присвійних?
5. За яких умов в особових займенниках з’являється приставний н? Чи наявний він у присвійних займенниках?
6. У якому відмінку присвійні, вказівні й означальні займенники мають паралельні форми? Навести приклади.
VІІ. Домашнє завдання
1. Скласти пари речень із займенниками їх — їхній, їх — їхня, їх — їхні. Указати на групи за значенням займенників. Визначити їх синтаксичну функцію.
Зразок. Учитель історії відмітив (кого?) їх за старанну підготовку до виступів. — (Чию?) Їхню старанну підготовку до виступів відмітив учитель історії.
2. Провідміняти займенники їхній, їхня, їхнє, їхні. Схарактеризувати особливості їх відмінювання.
3. Скласти твір-роздум на тему «За що я люблю свою школу?», уживаючи присвійні, вказівні й означальні займенники.
ПРИСВІЙНІ, ВКАЗІВНІ Й ОЗНАЧАЛЬНІ ЗАЙМЕННИКИ. ПРИСТАВНИЙ Н У ФОРМАХ ОСОБОВИХ І ВКАЗІВНИХ ЗАЙМЕННИКІВ, УКРАЇНСЬКА МОВА
Повернутися на сторінку Українська мова