СВОЄРІДНІСТЬ СВІТОБАЧЕННЯ ТА ЙОГО ХУДОЖНЄ ВТІЛЕННЯ В ОПОВІДАННІ ФРАНЦА КАФКИ «ПЕРЕВТІЛЕННЯ». ГРЕГОР ЗАМЗА І ЙОГО РОДИНА. ОСОБЛИВОСТІ СТИЛЮ ПИСЬМЕННИКА, ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА

Своєрідність світобачення та його художнє втілення в оповіданні Франца Кафки «Перевтілення». Грегор Замза і його родина. Особливості стилю письменника, зарубіжна література

Хід заняття Своєрідність світобачення та його художнє втілення в оповіданні Франца Кафки «Перевтілення». Грегор Замза і його родина. Особливості стилю письменника, зарубіжна література

І. Мотивація навчальної діяльності

— Відомий французький драматург XX ст. Ежен Йонеско писав: «Я відкрив Кафку доволі пізно. Перше, що я прочитав (це було «Перевтілення»), вразило мене… Я тільки відчував за всім цим щось жахливе, що може статися з кожним із нас, хоч це й представлено в цілком ірреальній формі… я зрозумів, що кожен із нас може стати чудовиськом, що в кожному з нас причаїлася така можливість. Чудовисько здатне вилізти назовні в будь-який момент. І тоді з нами відбудеться перевтілення. Інакше кажучи, чудовисько, що причаїлося всередині нас, здатне перемогти. Адже людська юрба, цілі нації періодично втрачають людську подобу: війни, повстання, погроми, різанина, колективні злочини, диктатура, репресії. І це частина тих форм, у яких виявляється наша потворність…» Про ці проблеми ми й поговоримо на уроці.

III. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання

♦ Розкажіть про кафкіанський світ, життя, переконання і творчість письменника.

♦ Поясніть зізнання Кафки: «…Я живу у своїй родині більш чужий, аніж найчужіший».

IV. Формування вмінь і навичок

1. Евристична бесіда за змістом твору

♦ Грегор Замза — головний герой твору. Що з ним трапилося?

♦ Що вражає в його перевтіленні? (У душі залишився людиною, яка мислить, страждає.)

♦ Як ми дізнаємося про події у творі? (Через передачу думок самого героя, фіксацію потоку свідомості)

♦ Ким був Грегор до перетворення?

♦ Який це тип людини, на ваш погляд? («Маленькоі» людини, сірої, непримітної)

♦ Як ставився Грегор до своєї родини, що він для неї робив?

♦ А як поставилися до Грегора його рідні? Як змінювалися їхні стосунки з часом? (Грегор усе більше турбувався, переживав за сім’ю, а його рідні все більше його ненавиділи, бо він їх обтяжував.)

♦ Що спонукає Грегора піти з життя?

♦ Що, на ваш погляд, найстрашніше у творі? (Ніхто з близьких не співчуває нещасному.)

♦ Чи мав герой шанси на спасіння? (У казці — так, у творі Кафки — ні, бо героя оточують байдужі, жорстокі люди.)

♦ У чому суть іронії письменника? Чи зменшує вона трагічну силу страждань Грегора? («Комаха» бореться за суто людські привілеї: духовне життя, соціальний статус, власну гідність. Це надає комічної тональності боротьбі. Але іронія поєднана з глибоким трагізмом у зображенні людського існування.)

2. Спостереження над текстом новели

Бесіда

♦ Яка головна метафора твору? (Перетворення людини на комаху, чудовисько)

♦ Чому автор зберігає розміри людського тіла героя після перевтілення? (.Величина тіла — величина душі. Пригніченість, зневіра, відчай, зацькованість — це від комахи; розуміння близьких, любов до них, спогади дитинства, юності — це від людини. Залишаючи Грегорові розмір тіла людини, Кафка ніби дає шанс йому на повернення до колишнього стану, яке могло б, напевне, статися завдяки любові й терпінню ближніх, але не сталося. У жорстокому світі самотня людина-комаха приречена на загибель.)

♦ Які художні деталі використовуються у творі? Поясніть їхню роль. (Позолочена рамка на малюнку дами — фальш світу, що про нього мріє герой; висока конторка, на якій сидить шеф, — символ влади та відстані між начальником та підлеглим; гігантська багатоніжка із кволими лапками — німий відчай зрадженого життя та ін.)

♦ У чому полягає притчевість новели? (Ця новела — засторога від жорстокості, бездушності, нетерпимості та байдужості.)

3. Визначення ролі деталей в оповіданні (у групах)

Завдання для 1-ї групи. Дібрати цитати про інтер’єр, який оточує Грегора, зробити висновки.

Завдання для 2-ї групи. Визначити, які кольори зустрічаються у творі, які переважають; пояснити їхнє символічне значення. Завдання для 3-ї групи. Визначити роль музики у творі.

4. Колективна характеристика головного героя Грегора Замзи

Грегор Замза

Події Риси характеру
• Комівояжер Грегор Замза з невідомих причин перетворився на комаху. Він сприйняв своє перевтілення покірно, мислить і відчуває, як людина й прагне це довести родичам.

• Покірний Грегор-комаха збунтувався, коли з його кімнати почали виносити меблі. Він намагався захистити власне право на людське існування й гідність, але зазнав поразки.

• Почувши гру сестри на скрипці, Грегор покинув своє сховище, щоб показати, що він зберіг здатність відчувати музику, прекрасне. Але родина сприймає його дії вороже

Працьовитий, сумлінний, відповідальний, турбується про родину, має гідність, покірний, чутливий до прекрасного

Висновки. Грегор Замза — «маленька людина», безсила перед жорстокістю світу і його абсурдністю, але до кінця зберігає шляхетність, гідність та інші найкращі людські якості.

V. Закріплення знань, умінь і навичок

Моделювання ситуації (у групах)

• Створіть модель долі сучасної людини, яка опинилась у ситуації, що нагадує символічну картину перевтілення в новелі Ф. Кафки. (Хворий на СНІД чи іншу невиліковну заразну хворобу; людина з алкогольною, наркотичною чи ігровою залежністю тощо)

VI. Домашнє завдання

Знати зміст оповідання Кафки «Перевтілення». Уміти його аналізувати.

Визначити й записати риси індивідуального стилю письменника.

Своєрідність світобачення та його художнє втілення в оповіданні Франца Кафки «Перевтілення». Грегор Замза і його родина. Особливості стилю письменника, зарубіжна література

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *