ЯКІ РОСЛИНИ І ТВАРИНИ ДОПОМАГАЮТЬ ЛЮДЯМ ПЕРЕДБАЧАТИ ПОГОДУ? ПОХОДЖЕННЯ НАЗВ РОСЛИН І ТВАРИН, ПРИРОДОЗНАВСТВО

Які рослини і тварини допомагають людям передбачати погоду? Походження назв рослин і тварин, природознавство

Хід заняття Які рослини і тварини допомагають людям передбачати погоду? Походження назв рослин і тварин, природознавство

I. Організаційний момент

— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?

2. Запитання для повторення
— Які показники характеризують погоду?
— Як ви вважаєте, чи необхідно спостерігати за погодою?
— Для чого люди спостерігають за погодою?

II. Повідомлення теми і мети
— Прогноз погоди має велике значення для сільського господарства, транспорту, людини
Але прогнозувати погоду можуть не лише люди. Сьогодні ви дізнаєтесь, які рослини і тварини допомагають людям передбачати погоду

III. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь
З давніх -давен люди помітили, як чутливо реагують на різні зміни погоди рослини та тварини. Так народжувалися прикмети, місцеві ознаки, за якими можна завбачити погоду як на найближчі дні, так і на наступні пори року. Прикмети в давнину мали важливе господарське значення. Вони допомагали у найкращі строки проводити сільськогосподарські роботи, прогнозувати врожай. Передаючись із покоління в покоління, прикмети піддавалися довгій ретельній перевірці.

2. Розповіді

Рослини — провісники погоди

Існує близько 400 дивовижних рослин — «зелених синоптиків», спостерігаючи за якими, ніби за барометром, можна завбачити погоду.

1) Кульбаба. Перед негодою квітки її закриваються, начебто ховаються від дощу. Легкі білі парашутики кульбаби розлітаються навіть від слабкого вітру в суху погоду. Перед дощем же вітер ніяк не може зірвати немов приклеєне насіння. А все тому, що, відчуваючи зміну погоди, рослина складає свою пухнату кульку, як парасолька.

2) Квіти білих водяних лілей — латаття — люблять світло й тепло. За гарної погоди, приблизно о 8-й годині ранку, лілії розкривають свої білосніжні квіти. Якщо очікується дощова погода квітки не розкриваються ні вранці, ні вдень. Зберігають тепло, оберігають пилок від дощу. Ну, а коли на воді і серед дня не видно білих квіток — чекай на дощ!
Так само поводяться в садах троянди й шипшина: перед дощем вони не розкриваються

3) Календула лікарська (нагідки): якщо до 9 години ранку квітки не розкриються, то вдень чекайте на дощ. Навпаки, якщо квітки розкриваються до 9 години ранку і не закриваються до 16 години дня, слід очікувати гарної погоди. Цим «барометром» можна користуватися ціле літо, оскільки нагідки цвітуть від весни до осені

4) В українських селах майже біля кожної хати у квітниках ростуть мальви. Це медоноси та лікарські рослини. За гарної погоди листки мальви мовби в’януть, квіти закриваються. Це означає, що мальви вчули підвищену вологість повітря і готуються до дощу.

5) Є рослина, яку й квіткою не назвеш, — будяк. Різні види цієї колючки ростуть на полях як бур’яни. Але цей бур’ян може бути надійним барометром. За гарної ясної погоди колючки на його квітковій голівці розсуваються, і тут її, як то кажуть, голими руками не візьмеш. А от перед дощем будяк не колеться. Його колючки щільно притискаються до голівки і стають не такі колючі.

Провісники погоди серед тварин

Хорошими «синоптиками» є свійські тварини, зокрема собаки й кішки. Зміну погоди собаки відчувають значно раніше за людей. Качання собак у снігу перша ознака наближення бурану.
Коли зимової ночі зірки оповиті туманом, а собака перекидається у снігу, буде заметіль.
Улітку собака качається по землі, багато спить і мало їсть — на дощ.
Вловлюють зміни погоди і хатні кішки.
Перед теплом кішка лягає посеред кімнати, простягається і спить.
Перед дощем і холодом обирає місце якомога вище і тепліше, а то й на піч лізе.
Кішка вмивається, лиже лапу на ясну погоду, шкребе підлогу — на вітер, заметіль, міцно спить — на тепло.

6) Чудові метеорологи павуки. Відомо, що вони не переносять вологості, тому вкрай рідко виходять на полювання ранком. Ранком вони з’являються лише тоді, коли немає роси, а відсутність роси — одна з ознак близької негоди. Спеки павуки також бояться, тому, коли павук виходить на полювання в пекучий полудень, це означає, що він почуває сильний вітер або грозу, що, порвавши павутину, може по бавити його їжі. Увечері павуки охоче залишають своє житло, якщо не почувають наближення дощу. Побачивши павука ввечері, можна сміло очікувати гарної погоди наступного дня.

7) Давно відома здатність бджіл передчувати зміну погоди. Коли наближається гроза, вони злітаються до пасіки.

8) Блискучий «прогнозист» — жаба. Вона тонко реагує на найменші зміни в атмосфері. Люди здавна помітили: озерні жаби вилазять на берег — до дощу.

9) Чимало прикмет пов’язані з поводженням всюдисущих горобців. У гарну погоду вони веселі, рухливі. Якщо ж горобці збираються зграйками на землі, стають млявими, сидять натопорщившися — до дощу.

10) Великий строкатий дятел повідомляє про зміну погоди своїм барабанним дробом на суках. Якщо дятел стукає дзьобом у ясний літній день, буде дощ.

11) У народі існує точна прикмета: ластівки літають високо — до гарної погоди, низько — до дощу.

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь
Отже, на сьогоднішньому уроці ми ознайомились із різноманітними народними повір’ями, пов’язаними із життям тваринного та рослинного світу, та явищами природи. Дізнались, як рослини та тварини реагують на навколишнє середовище, прогнозують зміну погоди.

1. За допомогою стрілок укажіть ознаки негоди і гарної погоди

Ознаки негодиластівки літають високо
закриваються квіти кульбаби
павук не пряде павутиння
мурахи ховаються
ластівки літають низько
бджоли вранці не вилітають з вуликів
озерні жаби вилазять на берег
кішка вмивається, лиже лапу
Ознаки гарної погоди

2. Напишіть біля малюнків відповідні номери народних прикмет передбачення погоди

1 . Шишки хвойних дерев розкриваються — до сухої погоди.
2 . Ластівки низько літають — до дощу.
3 . Якщо сонце сідає в хмари — чекай дощу.
4 . Якщо вдень суцвіття кульбаб закрилися — буде дощ.
5 . Якщо конюшина зблизила листочки, а суцвіття її поникли —
чекай дощу.

3. Міні-проект. Будьмо знайомі! (Походження назв рослин і тварин)

Поясніть за малюнками, чому їх так називають?

51

52

53

V. Підбиття підсумків
— Назвіть основні показники погоди.
— Хто, крім людей, може прогнозувати погоду?
—Назвіть ознаки погіршення погоди.
—Назвіть прикмети поліпшення погоди.

ПРИРОДНІ СИНОПТИКИ
Природні умови та їх зміни впливають на поведінку тварин: вони відчувають різні атмосферні явища (зміни атмосферного тиску, вологості повітря, температури, яскравості сонячного світла тощо) ще до того, коли людина їх помітить. Ось деякі «передбачення», які дають тварини.
Кінь хропе — на негоду, фиркає — на тепло, трусить головою й задирає її догори — на дощ, лягає на землю влітку — буде не года, взимку — сніг. У який бік спиною лягають тварини, звідти і вітер буде. Якщо худоба до купи збирається, піде дощ. Корова на землі лежить — на теплу погоду. Худоба мало п’є води і вдень спить — на дощ. Свиня чухається — на тепло, вищить — на негоду. Собака качається по землі — на дощ або сніг, лежить клубком — на холод, простягненим — на тепло. Кішка лежить клубком — на мороз, качається — на гарну погоду, міцно спить — на тепло, шкребе пазурами стіну — на негоду. Бабак свистить — на переміну погоди. Кроти вилазять з-під землі — чекай дощу.
Зміни погоди позначаються на строках пташиних перельотів — від цього залежить, якою буде зима — ранньою чи пізньою.
Якщо синиці, сороки, сойки влітку рано вмощуються на ночівлю, слід чекати холодної осені.
Регулярне кування зозулі віщує теплу погоду. Взагалі, птахи змінюють свій спів перед зміною погоди. Зяблик, наприклад, дзвінко співає ясного дня, перед негодою — квилить; іволга, коли й ясно, й тепло, виспівує, немов на флейті виграє.
Перед сніговицею галки та ворони голосно крячуть.
У Японії в акваріумах розводять рибок, які своєю поведінкою провіщають наближення шторму. Риба голець, коли ясно, лежить на дні, з наближенням негоди починає метушитися в акваріумі. Медуза та деякі морські водорості перед штормом спускаються на дно, краби зариваються в пісок За кілька днів до землетрусу змії та ящірки вилазять з нір.
Особливо чутливі до поганих змін комахи. Природно, що комахи змушені бути своєрідними синоптиками: їх існування залежить від умов навколишнього середовища, від температури, вологості повітря тощо. Здатність мурашок, бджіл, жуків точно «передбачити» погодні зміни рятує їх від загибелі. Наприклад, підмічено, що коли жуки-гнойовики літають низько — на гарну погоду. Вони помиляються рідше, ніж барометри.
Про рівень вологості повітря можна судити, наприклад, стежачи за польотом комах. У вологу погоду вони літають низько, бо крильця, а також волосинки на тільцях, зволожуючись, важчають. Тому ластівки полюють на комах, літають понад самісінькою землею.
Павук (боїться вологи та спеки) полює вранці чи в спеку — буде гроза; «хижак» заготовляє харчі на негоду. Якщо ж павук полює ввечері дощу не буде. Восени у повітрі літає павутиння, воно повільно сідає на дерева, на рослинність. Це ознака теплої й погожої осені. Багато павутини тчуть павуки у спекотний літній полудень, то, мабуть, на грозу та вітер.

Які рослини і тварини допомагають людям передбачати погоду? Походження назв рослин і тварин, природознавство

Повернутися на сторінку Природознавство

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *