ЗВІРІ ВОСЕНИ. ПІДГОТОВКА ЗВІРІВ ДО ЗИМИ, ПРИРОДОЗНАВСТВО

Звірі восени. Підготовка звірів до зими, природознавство

Хід заняття Звірі восени. Підготовка звірів до зими, природознавство

I. Організаційний момент

1. Вправа «Погода»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?

2. Запитання для повторення

1) Що примушує птахів відлітати у вирій?
а) Голод;
б) голод і холод;
в) холод;
г) мрії побачити далекі краї

2) Відгадайте загадку

• Дикий звірок, круглий, мов клубок,
Гілки стирчать, спробуй узять. (Їжак)

— Що це за звірок?
— До якої групи тварин ми відносимо їжака? (До звірів)

II. Повідомлення теми і мети

Багато клопоту восени не тільки у птахів, комах, але й у звірів. І вони змушені якось рятуватися від холоду та голоду. А як саме, ви дізнаєтеся сьогодні на уроці.

III. Вивчення мовного матеріалу

Розповідь
З настанням осінніх холодів у звірів змінюється шерсть, вона стає густішою й теплішою. Готуючись до зими, звірі міняють своє літнє хутро на зимове густіше й пухнастіше. Ласка, горностай, заєць-біляк «переодягаються» в білу шубу, в ній вони майже непомітні на білому снігу. Міняє і білочка руду шубу на сіру — теплішу, пухнастішу, м’якшу.
Багато звірів упадають у сплячку. Це бурий ведмідь, борсук, їжак, ховрашок, хом’як.
Перед тим як залягти в барліг, ведмідь посилено харчується, об’їдається ягодами, обсмоктує волоті вівса. І при цьому жиріє.
Борсук не тільки від’їдається жолудями, а й робить запаси. У його нірках можна знайти сушених жаб, жуків і навіть гриби. А нірку, де він спить, борсук утеплює листям, старанно вичищає. Це дуже охайний звір.
Їжак запасів на зиму не робить. Тваринка взимку спить, і їжа їй не потрібна. А у ведмідя і борсука сон чутливий, вони можуть прокидатися. Під час зимової сплячки серце цих тварин б’ється повільно і мляво, дихання ледь помітне, температура тіла знижується. Організм живиться за рахунок жиру, який накопичився восени.
Деякі звірі роблять запаси корму. Під вітроломом, серед каміння і в розколинах ховають частину здобичі хижаки. Багато мишовидних гризунів можна знайти у сховищах горностая, ласки. Лісовий тхір запасає часом жаб. Норка може наскладати в пустотах під кригою при берегах водойм до двадцяти кілограмів риби. Бобри роблять під водою запаси гілок. Білка збирає горіхи, жолуді, сушить гриби. У норах мишей находили до восьми кілограмів насіння, а одного разу — навіть 47 кілограмів.
Вовк, лисиця, заєць, лось ведуть активний спосіб життя. Заєць їсть узимку кору дерев. Вовк узимку майже завжди голодний, тому він пробігає десятки кілометрів, перш ніж йому вдасться кого-небудь уполювати. У зимку він не погидує з’їсти навіть мишу, птаха й мертву тварину, хапає собак, що заґавилися, коло житла людини. Лисиця полює мишей. Опустивши низько голову, вона бігає підтюпцем по снігу, прислухаючись, чи не писне полівка. Зачувши писк, кидається в сніг і хапає здобич. Лисиця ловить куріпок, які ночують під снігом. Часто підкрадається в село за домашньою птицею

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь

1. Робота в групах

Прочитайте текст, відгадайте, про яку тварину в ньому йдеться

Текст для 1-ї групи
Він постійно живе в землі. За один раз він з’їдає 20-30 грамів їжі; наївшися, тут же укладається спати; прокидається чере 4-5 годин голодним і знову вирушає за їжею. На зиму в сплячку не залягає, оскільки голодувати він не може. Голод для нього — загибель. (Кріт)

Текст для 2-ї групи
У нього за літо буває три приплоди: перший — у кінці квітня або в травні, другий на початку липня, третій у кінці серпня або початку вересня, коли починається листопад. Ці пізні дітки так і називаються листопаднички. До зими він починає біліти з хвоста. (Заєць)

Текст для 3-ї групи
Він готує собі м’яке ліжко для зимівлі. Він смішно катається по сухому листю, наколює їх на колючки і носить до свого зимовища. Потім, згорнувшись у клубок під листям, засинає на всю зиму. (Їжак)

Текст для 4-ї групи
Вона живиться жабами, ящірками, мишами, великими комахами, може розорити пташине гніздо, а ось наздогнати зайця їй не просто, оскільки він рухливіший, та і слід плутає. (Лисиця)

2. Робота над загадками

• Прийшла кума із довгим віником
На бесіду із нашим півником.
Схопила півня на обід,
Та й замела мітлою слід. (Лисиця)

• По гілках вона стрибає.
Хоч сама мала на зріст,
Та великий має хвіст.
Як намисто, оченята
Хто це? Спробуй відгадати. (Білка)

• Я — вухастий ваш дружок,
В мене сірий кожушок,
Куций хвостик, довгі вуса.
Я усіх-усіх боюся. (Заєць)

• Хоч у нього шуба є,
Та як холод настає,
Він не їсть тоді, не п’є,
І не ходить, не гуляє,
А у лігво залягає. (Ведмідь)

• Котиться клубочок,
Зовсім без ниточок.
Замість ниточок —
Триста голочок. (Їжак)

— Які з цих тварин змінюють забарвлення хутра?
— Які з цих тварин готують запаси кормів?
— Які з цих тварин готуються до зимової сплячки?

3. Вікторина «Відгадай, хто я?»

Учитель читає текст, учні відгадують тварину

1) У ___ немає ні нори, ні гнізда. Він ховається то під кущем, то в ярочку виспиться. Інколи ямку в снігу викопає — там і заночує. Шуба у ___ тепла, біла. Вдень ___ спить, а вночі виходить на полювання. Їсть молоді гілочки дерев, кущів. Інколи в село завітає до стогу сіна. (Заєць)

2) ___ живе у дуплі дерева — у гнізді, яке будує з хмизу та гілок. У ньому тепло і затишно. А якщо великий мороз, то згортається клубочком, вкривається пухнастим хвостом і спить. Головна їжа у ___ в коморі — жолуді, горіхи, сушені гриби. Шубка у ___ взимку сіра. (Білка)

3) ___ старанно готує барліг під корінням дерев або в сушняку.
Бурий ___ — всеїдна тварина. Він любить ласувати корінцями, ягодами, дрібними тваринками. Взимку йому не знайти такої їжі. До зими у ___ відкладається багато жиру під шкірою і вони залягають у сплячку. (Ведмідь)

4) Пізно восени, коли промерзає ґрунт і зменшується кількість кормів, ___ зариваються в опале листя і згортаються у неміцний клубок та сплять аж до березня. У цей час у них дуже сповільнюється дихання, знижується температура тіла, серце робить лише кілька ударів за хвилину. Під час сплячки ___ не живляться, а живуть завдяки жиру, відкладеному в тілі восени (Їжаки)

V. Підбиття підсумків
— Якою новою інформацією ви поповнили свій багаж знань?
— Що цікавого запам’ятали про звірів?
— Наведіть приклади тварин, які змінюють забарвлення хутра.
— Наведіть приклади тварин, які готують запаси кормів.
— Наведіть приклади тварин, які готуються до зимової сплячки.

Звірі восени. Підготовка звірів до зими, природознавство

Повернутися на сторінку Природознавство

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *