ҐРУНТ. ЗНАЧЕННЯ ҐРУНТУ ДЛЯ ЖИВОЇ ПРИРОДИ І ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ, ПРИРОДОЗНАВСТВО

Ґрунт. Значення ґрунту для живої природи і господарської діяльності людини, природознавство

Хід заняття Ґрунт. Значення ґрунту для живої природи і господарської діяльності людини, природознавство

I. Організаційний момент

Вправа «Погода»
— Який сьогодні день?
— Яке число і місяць?
— Який стан неба?
— Чи був вітер, коли ви йшли до школи?
— А опади?

II. Повідомлення теми і мети

Є на світі дивовижна комора. Покладеш в неї навесні мішок зерна, а восени замість одного мішка в коморі вже двадцять. Відро картоплі в дивовижній коморі перетворюється на двадцять відер, жменька насіння — на велику купу огірків, редиски, помідорів. Казка це або ні? Не казка. Дивовижна комора існує насправді. Ви вже, мабуть, здогадалися, як вона називається? (Ґрунт)

— Як ви розумієте, що таке ґрунт?
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про склад ґрунту. Ми проведемо досліди, що продемонструють властивості ґрунту, а я вам розповім про значення ґрунту для життя рослин, тварин, людини.

III. Вивчення нового матеріалу

1. Робота над загадкою

Зимою біле, весною чорне,
Літом зелене, а восени стрижене. (Поле)

Споконвіку поклонялася людина землі, а точніше — ґрунту. Землю називають матінкою-годувальницею, їй народ присвятив багато легенд і билин, її оспівував у поемах і піснях. Ґрунт є основним багатством людини. Земля годує людину, одягає, дає притулок.
Ґрунт можна назвати шкірою Землі. Це щонайтонша жива плівка. На ґрунті розташовуються сотні мільйонів гектарів лісів, величезні масиви трав, степів і сільськогосподарських культур. Це — те, без чого неможливе життя тварини і людини.
(Учитель пропонує дітям висловитися про те, як саме ґрунт годує, одягає, дає дім і притулок.)

На дошці креслять схему:

ґрунт — рослини — тварини людина.

Висновок. Ґрунт — багатство людини, її життя.

2. Демонстрація дослідів. Аналіз складу ґрунту

— Що потрібно, щоб виріс хороший урожай? Що таке ґрунт? Що у ґрунті міститься для життя рослин?

У ґрунті є поживні речовини, вода, повітря, тобто все, що потрібно для росту рослин.

Дослід
— Киньте грудочку ґрунту у воду. З неї виходять бульбашки.

Висновок. У ґрунті є повітря.

Ґрунт виник у результаті взаємодії живої та неживої природи, тому в ньому є все: зруйновані гірські породи, повітря, вода, корені рослин і, звісно, тварини. Ґрунт — це верхній пухкий шар землі, що має родючість. Саме родючість обумовлює ріст і розвиток рослин і вирізняє ґрунт від гірських порід.

— Як ви гадаєте, рослини краще ростуть у твердому чи у пухкому ґрунті? Чому?
— Що потрібно робити, щоб ґрунт був пухким?

Практична робота

Висійте насіння в ґрунт, полийте його. Спостерігайте, коли воно проросте і пустить корінчик.

Висновок. Ґрунт так само важливий для росту рослин, як і вода. Він містить воду, необхідну для рослин, і постачає поживні речовини. Корені дихають повітрям, що міститься у ґрунті.

3. Розповідь про різноманітність ґрунтів

Майже вся земна поверхня вкрита шаром ґрунту. Ґрунт нерівномірно розподілений по суші. У деяких місцях його немає. Товщина ґрунту — від декількох сантиметрів до 1,5-2 м.
Верхній шар землі, на якому зростають рослини, темніший тому, що опале листя, відмерлі рослини і тварини перегнивають під дією води, повітря, сонячних променів і життєдіяльності живих організмів. Утворюється перегній (гумус). Він надає верхньому шару темного кольору. Колір ґрунту залежить від кількості у ньому перегною, піску і глини. (Демонстрування ілюстрації ґрунтів.)
Найтемніший ґрунт — це чорнозем. Чорний колір надають ґрунту мертві залишки організмів — рослин і тварин, що називають гумусом, або перегноєм.

Висновок. Чим ґрунт родючіший, тим він темніший.

Гумус забезпечує поживними речовинами багатьох мешканців ґрунту: бактерій, грибів, дощових черв’яків.
Більш родючий ґрунт утворюється під трав’янистою рослинністю, а менш родючий — під хвойними і листяними деревами.
Родючість — головна ознака ґрунту. Ви часто чуєте від бабусі чи дідуся: «Ця земля родюча».

Ґрунт — це родюча земля.

4. Ґрунт — житло

Ґрунт населений величезною кількістю мікроорганізмів (бактерії, водорості, гриби тощо). Окрім них, у ґрунті мешкають черв’яки, кліщі, жуки, мурашки, кроти, ховрахи, хом’яки, бабаки та ін. Дрібні тварини — жуки, хробаки, кроти, миші — розпушують ґрунт, у результаті чого він звільняється від вуглекислого газу і збагачується киснем.
Значна частина всіх тварин припадає на частку дощових черв’яків. На рихлій городній або садовій землі часто можна побачити отвори, нібито хтось ткнув олівцем або прутиком. Земля навколо отворів здиблена невеликим валиком, отже, їх «хтось» зробив зсередини. Це нірки дощового черв’яка, який мешкає в ґрунті. Особливо багато таких отворів з’являється після щедрого дощу. Вода витісняє повітря з ґрунту, кисню на глибині бракує, тому черв’яки виповзають на поверхню. Дихає черв’як усією поверхнею тіла, але для цього шкіра його має бути весь час вологою. Тіло черв’яка загострене спереду і ззаду, це полегшує його пересування в ґрунті як уперед, так і назад, але передній кінець потовщений. Прокладаючи хід у землі, черв’як працює ним як клином, розсовуючи частки ґрунту в сторони. Тіло звичайного дощового черв’яка завдовжки від 3 до 15 см, але є і велетні завдовжки до 40 см. Дощовий черв’як не лише прориває, але і проїдає собі дорогу: заковтує крихітні частки ґрунту, пропускає їх через кишковик і викидає зі свого тіла назад. Таким чином, він удобрює ґрунт речовинами, що легко засвоюються рослинами. Підземні трудівники ґрунтовно розпушують і перемішують шари ґрунту, сприяють її кращій вентиляції, збільшенню товщини родючого шару. Ось чому зараз дощових черв’яків почали вирощувати у спеціальних розплідниках і вносити в ґрунт для підвищення врожайності.
Особливо слід відзначити роль грибів у житті лісового ґрунту. Те, що лежить у нас у кошику, — лише їх плодові тіла, що з’явилися на поверхні, щоб розсіяти свої спори для розмноження. Головне життя грибів відбувається в землі — там тонкі нитки грибниці виконують величезну роботу. Вони переробляють лісову підстилку, що складається з листя, гілок, шишок та інших рослинних залишків.
Отже, для утворення родючого шару ґрунту потрібні листопад, мікроскопічні організми, тваринні ґрунти. Разом вони утворюють особливу органічну речовину — перегній.
Процес створення ґрунтів дуже повільний і складний. Так, щоб створити шар ґрунту завтовшки 2-3 см, необхідно від 200 до 1000 років. Тобто ґрунт створюється впродовж тисячоліть, а зруйнуватися може дуже швидко.

Висновок. Ґрунт є домівкою для деяких тварин. У ґрунті мешкають дощові хробаки, личинки комах, миші, кроти, хом’яки, ховрахи.

5. Ознайомлення з перетворювальною діяльністю людей

— Як ви вважаєте, що станеться з людиною, якщо ґрунт зникне?
— Чи завжди позитивно людина впливає на ґрунт?

Необдумані дії людей призводять до того, що у багатьох місцях
земної кулі ґрунт руйнується. Цей процес називається ерозією. Руйнування ґрунту відбувається з багатьох причин, але основні — це вітрова і водна ерозії.
Поле за 1 добу може позбутися ґрунту завтовшки 5 см. Це спричинить вітер. Для відновлення шару ґрунту в 1 см потрібно 250300 років. Порівняйте ці цифри.

— Що впливає на ґрунт позитивно й негативно?24IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь

1. Робота над прислів’ями
• Хто про землю дбає, вона тому повертає.
• Поле працю любить.
• Землю гріх ображати, бо вона наша мати.
• На чорній землі білий хліб родить.

— Що слід робити, щоб був хороший урожай?

2. Тестування

1) Дерево може рости:
О на асфальті;
О в саду;
О на городі;
О у річці;
О у лісі;
О у полі.

2) У ґрунті мешкають:
О птахи;
О кроти;
О миші;
О черв’яки;
О ховрахи;
О метелики.

V. Підсумок
— Що таке ґрунт?
— Як ви вважаєте, яке значення має ґрунт у житті природи?
— Для яких тварин ґрунт є домівкою?
— Яке значення ґрунту в житті людини?
— Що потрібно від людини для збереження ґрунту?
— Які загадки і прислів’я запам’ятали?

Ґрунт. Значення ґрунту для живої природи і господарської діяльності людини, природознавство

Повернутися на сторінку Природознавство

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *