УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ У СКЛАДІ УГОРЩИНИ, МОЛДАВІЇ ТА МОСКОВСЬКОЇ ДЕРЖАВИ, ІСТОРІЯ УКРАЇНИ

Українські землі у складі Угорщини, Молдавії та Московської держави, Історія України

Хід заняття Українські землі у складі Угорщини, Молдавії та Московської держави, Історія України

І. Актуалізація опорних знань

  • Яка доля Волині, Поділля, Київщини після скасування місцевої автономії?

Землі України були завойовані іноземними державами, розчленовані на частини, а українська народність позбавлялась можливості мати власну державу. Над українським населенням нависла реальна загроза асиміляції сусідніми народами, держави яких проводили політику експансії щодо України.

III. Інтерактивна вправа

Завдання

  • Що б ви записали в український літопис, якби жили у XIV-ХV ст.? Свою думку обґрунтуйте.

Вивчення питання відбувається за методом «Ажурна пилка». Створюються 4 домашні групи, які опрацьовують питання, готуються стати експертами одного з перших 4 питань нового матеріалу. З експертів створюються групи, у яких відбувається обмін інформацією (7-10 хв.) Інформацію для опрацювання питань у «домашніх» групах можна взяти з підручника і додаткової літератури.

Пропонується варіант інформаційних карток.

Інформаційна картка № 1

Загарбання Закарпаття Угорщиною.

Закарпаття — історична назва українських земель, розташованих на схилах Карпатських гір та в басейні р. Тиса. Археологічні розкопки свідчать, що слов’яни жили тут з VI ст. У 993 р. князь Володимир Великий здійснив похід на захід і приєднав Закарпаття до Київської держави. З того часу за Закарпаттям закріпилася назва «Русь». У першій половині XI ст. почалося­ поступове захоплення Закарпаття Угорським королівством. У 1012 р. король Стефан намагався приєднати Закарпаття до Угорщини, а згодом його син Емерік почав титулуватися «князем русинів». Наприкінці XIV ст. угорський король Сигізмунд передав м. Мукачеве з округою своєму родичеві князю Федору Коріатовичу. Його правління було часом посилення слов’янських впливів та зміцнення зв’язків Закарпаття з іншими україн­ськими землями. Здійснив докорінну перебудову замку в Мукачеві, заснував православний монастир біля цього міста. Сприяв розвитку торгівлі та дрібного ремесла. Помер у 1414 р. Місто з округою повернулося у володіння угорських королів

Інформаційна картка № 2

Включення Буковини до складу Молдовського князівства.

У кінці Х ст. Буковина увійшла до складу Київської Русі (землі між Дністром, прутом і Дунаєм). У 1141 р. землі Південно-східної Галичини, Буковини, Поділля (Теребовлянське князівство) увійшли до складу Галицького, а у 1199 р. Буковина потрапила до складу Галицько-Волинської держави. З середини ХІV ст. Північною Буковиною (назва Шипинська земля) стали управляти намісники угорських королів, а решта території залишилася під зверхністю золотоординських ханів. У 1345 р. угорські війська розгромили татар. Шипинською землею почали управляти намісники угорських королів. У 1349 р. молдавські феодали підняли повстання проти угорського короля і домоглися незалежності Молдавії. У складі Молдавії Шипинська земля зберігала автономію. В середині ХV ст. зі скасуванням автономії Шипинської землі зникла і сама її назва, натомість поширився термін «Буковина». У 1514 р. Молдова разом з Буковиною потрапила під владу турецьких султанів.

Інформаційна картка № 3

Історичний розвиток Криму й українського Причорномор’я.

В XI ст. східна частина Криму перебувала у складі Давньоруської держави. В XIII ст. на Кримський півострів вторглися монголо-татари, і тоді Крим став улусом Золотої Орди. Згодом Кримом заволодів татарський емір Нагай. Сюди стали переселятися вірмени та італійці. Було засновано місто Кара, Балаклава, Боспор. У 1449 р. від Золотої Орди відокремилися кримські татари і було створено Кримське ханство. Першим ханом став Ходжі-Гірей. Столицею стало місто Бахчисарай. Уся влада належала хану і беям, а також мусульманському духовенству на чолі з муфтієм (главою).

У 1478 р. Туреччина примусила кримського хана визнати васальну залежність від султана.

Татари здійснювали грабіжницькі напади на Україну. Перший такий похід відбувся у 1482 р., в результаті чого було спустошено Правобережну Україну, зруйновано Київ.

Інформаційна картка № 4

Московські закордонні походи.

  • 1463 — приєднали Ярославське князівство.
  • 1472 — приєднали Пермську землю.
  • 1478 — підкорення Великого Новгорода.
  • 1485 — приєднання Тверського Князівства.
  • 1492 — московські війська зруйнували Люблінськ, Мінськ, Хліжив, Рогачів.

Учням пропонується в кінці скласти таблицю і нанести ці землі на контурну карту Державна приналежність українських земель на середину ХVІ ст.

Держава

Які українські землі належали

Велике князівство ЛитовськеВолинь, Підляшшя, Київщина, Східне Поділля
Польське королівствоГаличина, Західне Поділля, Холмщина
Молдавське князівство (васал Туреччини)Буковина
УгорщинаЗакарпаття

IV. Осмислення матеріалу, узагальнення та систематизація

Розв’язуємо завдання, поставлене на початку уроку методом «Прес».

V. Підсумки уроку, повідомлення домашнього завдання

1. Опрацювати відповідний матеріал підручника.

2. Підготуватись до рольової гри «Ярмарок».

3. Підготувати повідомлення про Костянтина Острозького.

Українські землі у складі Угорщини, Молдавії та Московської держави, Історія України

Повернутися на сторінку Історія

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *