ПРОФІЛАКТИКА ВІРУСНИХ ХВОРОБ ЛЮДИНИ. ПРОФІЛАКТИКА ВІЛ-ІНФЕКЦІЇ / СНІДУ, БІОЛОГІЯ

Профілактика вірусних хвороб людини. профілактика ВІЛ-інфекції / СНІДу, біологія

Хід заняття Профілактика вірусних хвороб людини. профілактика ВІЛ-інфекції / СНІДу, біологія

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

1. Збудниками яких захворювань людини є віруси?

2. Збудниками яких захворювань людини є пріони?

3. Як використовують віруси в галузі біотехнології?

III. Вивчення нового матеріалу

Історія боротьби людини з вірусними інфекціями дуже давня. Проте, надійного засобу лікування більшості вірусних інфекцій немає й дотепер. Антибіотики, які так добре зарекомендували себе в боротьбі з бактеріальними захворюваннями, на віруси не діють. Це пов’язано з принципом дії антибіотиків, який полягає в тому, що вони блокують у клітинах патогену ті біохімічні процеси, які відсутні або суттєво відрізняються від аналогічних процесів у клітинах організму-хозяїна. Наприклад, пеніцилін блокує синтез клітинної стінки бактерій, а у клітин людини такої стінки немає. А віруси для свого розмноження використовують біохімічні процеси клітини-хазяїна. Тому будь-який антибіотик, що буде діяти на вірус, подіє і на здорові клітини проте, лікарі в деяких випадках прописують антибіотики і для лікування вірусних захворювань. Робиться це для запобігання розвитку ускладнень після хвороби, коли ослаблена імунна система може не впоратися з бактеріальними інфекціями.

Для лікування і профілактики вірусних інфекцій зараз використовують ряд спеціальних речовин. Широко застосовується білок інтерферон, який виробляється клітинами в разі їхнього інфікування вірусом і перешкоджає зараженню нових клітин для боротьби з вірусними захворюваннями людини використовують людський інтерферон. Використовують також спеціальні препарати, що запобігають розмноженню вірусів.

Проте, найбільший успіх у боротьбі з вірусами приносить профілактика цих інфекцій. Більшість вірусних інфекцій людини легше попередити, ніж лікувати. найбільш поширеним заходом профілактики вірусних інфекцій людини залишається щеплення.

Доповіді

  • «Боротьба з віспою»;
  • «Боротьба з поліомієлітом».

Для профілактики вірусних інфекцій широко використовують і засоби, які перешкоджають проникненню вірусів у живі організми до таких заходів належить карантин (ізоляція заражених особин і тих, які могли заразитися), що використовують для боротьби з вірусами і рослин, і тварин, і людини. Для запобігання потраплянню в організми вірусів, які поширюються крапельним способом, використовують марлеві пов’язки. Для тих вірусів, які передаються контактним способом, використовують засоби стерилізації та асептики. З тими вірусами, які заражають з допомогою певних переносників, борються шляхом обмеження кількості цих переносників або їх ізоляції. Так борються з комарами і кліщами, які переносять віруси людини і тварин, і з попелицями, які переносять віруси рослин

Заповнення таблиці

Вірусні захворювання людини

ЗахворюванняЯкі органи уражає

Шляхи зараження

Наявність вакцини
Застуда (група гострих респіраторних захворювань)Дихальні шляхиКрапельна інфекціяЄ
Грип (може виникати внаслідок дії різних типів вірусу)Дихальні шляхиКрапельна інфекціяЄ
СказНервова системаКонтактно,через слину скажених тваринЄ
ПоліомієлітГлотка, кишечник, нервова системаКрапельна інфекціяЄ
Вітряна віспаДихальні шляхи, шкіраКрапельна інфекція, контактноНемає
ГерпесШкіра, нервова системаКрапельна інфекція, контактноНемає
СНІДІмунна системаЧерез кров (статевим шляхом, ін’єкції тощо)немає

СНІД — синдром набутого імунодефіциту — це остання стадія інфекційної хвороби, що має назву ВІЛ-інфекція. Збудником хвороби є вірус імунодефіциту людини (скорочено ВІЛ), який уражає клітини крові, так звані СД4-лімфоцити, що забезпечують гомеостаз організму людини й захищають його від інфекційних захворювань, розвитку злоякісних пухлин та інших уражень. Унаслідок дії ВІЛ відбувається глибоке ушкодження імунної системи, і людина стає беззахисною перед збудниками різних інфекцій. Хвороба розвивається повільно, протягом 8—12 років і закінчується клінічною картиною, яку назвали СНІДом.

Шляхи інфікування

ВІЛ-інфікована людина — це носій вірусу, здатний заражати здорову особу Зараження відбувається, коли вірус із організму ВІЛ-інфікованого разом із кров’ю, спермою чи виділенням піхви або з грудним молоком матері потрапляє в кров здорової людини чи дитини.

Вірус передається:

  • під час статевих стосунків з ВІЛ-інфікованою особою, коли через слизову оболонку статевих органів (піхви, члена), прямої кишки чи ротової порожнини вірус проникає в організм статевого партнера;
  • через кров, насамперед через спільні шприци та голки в разі внутрішньовенного введення наркотичних речовин, а також забруднений кров’ю, нестерильний медичний інструмент;
  • дитині від ВІЛ-інфікованої матері — інфікування відбувається під час вагітності, пологів чи годування грудним молоком

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь

1. Яких заходів слід ужити для запобігання вірусним інфекціям?

2. Чому не вдається створити вакцину проти ВІЛ?

3. Чому вченим постійно доводиться розробляти нові вакцини проти грипу?

Профілактика вірусних хвороб людини. профілактика ВІЛ-інфекції / СНІДу, біологія

Повернутися на сторінку Біологія

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *