ОСНОВНІ ВІХИ ТВОРЧОСТІ ТА ОСОБЛИВОСТІ СВІТОГЛЯДУ ОНОРЕ ДЕ БАЛЬЗАКА. ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА

Основні віхи творчості та особливості світогляду Оноре де Бальзака. Зарубіжна література

Перебіг заняття Основні віхи творчості та особливості світогляду Оноре де Бальзака. Зарубіжна література

ІІ. ОГОЛОШЕННЯІ ТЕМИ Й МЕТИ

Андре Моруа, дослідник творчості Оноре де Бальзака, писав: «Бальзака вивчали в минулому й досліджуватимуть у майбутньому, як вивчають і досліджують світ, тому що він і є цілий світ». У справедливості цих слів ми переконаємося, ближче ознайомившись із біографією письменника та грандіозною епопеєю, справою всього його життя — «людською комедією».

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1) Аналітична робота

  • Схарактеризуйте реалізм як літературний напрям.

2) Літературна гра «Третій зайвий»

  • Знайдіть третє зайве у кожному рядку.

а) Стендаль, Бальзак, Ґете;
б) Діккенс, Шиллер, чехов;
в) Свіфт, Шевченко, Гоголь.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ

ХІХ століття — це тривожний час в історії Франції. Відбувається різка зміна політичних режимів. їх було 7. Змінюються не тільки політичні режими, а й цінності людей. Відбувається становлення нового суспільства — буржуазного. Сліпа влада золота та грошей руйнує людські душі. І це не могло не хвилювати митців.

2. Повідомлення

1) Ознайомлення із життєвим і творчим шляхом письменника1

1-й учень. Уявіть, що ми перебуваємо в Парижі, на перехресті бульварів Розпай та Монпарнас. Тут височіє пам’ятник Бальзаку, встановлений до сторічного ювілею митця. Автор цієї статуї — відомий скульптор Оґюст Роден.
Триметровий витвір мистецтва вражає своєю величчю. Скульптор працював над ним, наче одержимий: Бальзак був його улюбленим письменником, а головне — близьким за духом. Митців пера та різця споріднювала надзвичайна працелюбність, невичерпна творча пристрасть. Саме у Бальзака скульптор вчився мистецтва спостерігати життя й віднаходити справжню сутність речей.
Під час роботи над цим пам’ятником Роден неодноразово перечитував «свою Біблію» — «Людську комедію» Бальзака, приміряв на себе життя її героїв.
О. Роден представив Бальзака мислителем і творцем, який урочисто-задоволено споглядає на створений ним світ. Гордовито відкинута голова письменника нагадує голову лева; домініканська ряса, що довгі роки слугувала Бальзаку робочим одягом, сповиває тіло (саме в ній скульптор вирішив представити письменника світові). Усе це спрямовує фігуру вгору й надає їй величі. Хоча критики не зрозуміли задуму Родена, скульптор несамовито захищав свою роботу й пишався нею. Він казав: «Якщо істина має загинути — усі прийдешні покоління розламають на шматки мого Бальзака…». Проте пам’ятник стоїть і до сьогодні.

2-й учень. Творчість Оноре де Бальзака витримала перевірку часом. Про це свідчать масові наклади видань, численні екранізації його творів. Проте життя самого письменника виявляється не менш захопливим і повчальним, аніж його твори. Книгою Андре Моруа «Прометей, або Життя Бальзака» зачитувалося не одне покоління.
Вражає надзвичайна всеохопність таланту та працьовитість письменника: наприклад, 1829 р. Бальзак видав 5 романів, 1830-го — 11, 1831-го — 8, 1832-го — знову 11. Звичайна людина не встигне за цей час навіть переписати такий обсяг текстів, а потрібно ще й придумати та продумати кожну деталь, сюжет і загальну композицію. Як це йому вдавалося? Секрет — у розкладі дня. Сам митець зізнавався: «Працювати — це означає вставати опівночі, писати до 8-ї години ранку, поснідати за 15 хвилин і знову працювати до 5-ї, пообідати, лягти спати і завтра все почати спочатку. <…> Пишу весь час, а коли не сиджу за рукописом, обмірковую план, а коли не думаю над планом, то виправляю гранки. Оце і все моє життя». Насправді Бальзак певною мірою лукавив: він устигав усюди й усе: бувати у світі, підкорювати серця чарівних жінок, навіть зазнав слави дещо кумедного «денді».

3-й учень. Почнімо спочатку. Оноре де Бальзак народився 20 травня 1799 року в м. Тур у родині чиновника військового відомства, вихідця із селян. Його дитинство та юність минули поза рідною домівкою: спочатку в селі у годувальниці, потім у різних закритих пансіонах і школах, про які в нього залишилися найсумніші спогади. Родину пам’ятав мало, батькові на той час виповнилося вже 53 роки, мати ж, молода, енергійна, вродлива, на 32 роки молодша за батька, з головою поринула у вир кохання й аристократичного життя. Однак зі своїм сином була дуже суворою, що дошкуляло самолюбству Оноре, змушуючи жадати незалежності, грошей і визнання. До речі, батько змінив дідове селянське прізвище Бальса на аристократичне Бальзак. Утіху юнак знаходив лише в книжках, які, усупереч суворим правилам, він примудрявся діставати й уважно вивчати. Це були вільнодумні твори видатних просвітителів XVIII ст. й античних філософів.
Коли Бальзакові виповнилося 15, його родина переїхала до Парижа. Оноре навчався у школі правознавства та працював писарем в адвокатській конторі, тому що батько твердо вирішив зробити з нього успішного юриста.
Зламані долі, несправедливість, людські вади в хитромудрому переплетінні — чого він тільки не надивився в адвокатській конторі! Згодом цей неабиякий життєвий досвід виллється в яскравий образ Дервіля з повісті «Ґобсек».
Бальзака зовсім не приваблювала юридична кар’єра, і він, здобувши диплом бакалавра, повідомив про це батьків, заявивши, що хоче стати літератором. Після тривалих суперечок і сварок батьки надали синові дворічний випробувальний термін із мінімальною матеріальною підтримкою.
Бальзак починає писати з усім жаром серця. Перші твори виявилися невдалими. Молодий письменник спробував свої сили в різних жанрах, навіть у видавничому бізнесі, але закінчив із сумними результатами.
Тільки в 30 років, завдяки історичному роману «Шуани…», він стає відомим. А 2 роки потому — завдяки філософському роману «Шагренева шкіра» — Бальзак заживає європейської слави: тепер перед ним відчинені двері всіх аристократичних салонів.
«Для Бальзака,— писав ще один його біограф, Стефан Цвейґ,— Мідаса навпаки (усе, чого він торкався, перетворювалося не на золото, а на борги) — все і завжди закінчувалося фінансовим крахом.» Бальзак ще неодноразово пускався в авантюри (видавав газети й журнали, купував акції занедбаних срібних копалень, працював для театру), і все з однаковим наслідком: замість золота — борги, що поступово зросли до справді астрономічних сум.
Твори Бальзака один за одним виходять друком. І в письменника виникає задум об’єднати їх у грандіозну епопею «Людська комедія» (як «Божественна комедія» Данте), що увібрала б «усі типи людей, усі суспільні стани». Письменник хотів «утілити всі соціальні зрушення у такий спосіб, щоб жодна життєва ситуація, жодна особа, жоден характер, чоловічий і жіночий, жоден образ, жодна професія не опинилися в забутті!»

4-й учень. 1832 року, після опублікування роману «Тридцятирічна жінка», Бальзак отримав листа від шанувальниці. лист було надіслано з Одеси, і підпис «Іноземка» заінтригував митця. Почалося листування, і згодом письменник дізнався, що таємнича особа — родовита й багата польська поміщиця, власниця маєтку в Бердичеві, російська піддана — Евеліна Ганська.
Листування тривало до 1848 р. Бальзак за цей час написав Ганській 444 листи. Це листування принесло письменникові велике кохання, але існувала й перешкода — Евеліна була заміжньою.
Покинути свого чоловіка вона не могла, адже Ганський був хворий. Та й після того, як овдовіла, вона зволікала зі шлюбом, боячись утратити свої багаті володіння. 18 років тривали чекання й поодинокі зустрічі закоханих то у Швейцарії, то у Відні, то у Дрездені, то у Санкт-Петербурзі. Двічі Бальзак відвідав Україну (1847, 1848-1850), жив у маєтку Ганських. Мальовничі села, родючі ниви, веселі селяни надихнули письменника на написання роману «Селяни», а також «Листів про Київ». «Усюди я бачив групи селян і селянок, які йшли на роботу або поверталися додому дуже весело, безтурботно і майже завжди з піснями»,— писав Бальзак.

5-й учень. Надмірна праця, нескінченні турботи та хвилювання підірвали здоров’я Оноре де Бальзака, і через 5 місяців після щасливого вінчання з Евеліною Ганською його не стало. Про цю сумну подію В. Гюґо, його товариш, написав так: «Добродій де Бальзак був одним із перших поміж великих, одним із кращих поміж обраних… Усі його твори складають одну книгу, сповнену життя, яскраву, глибоку, де рухається й діє вся наша сучасна цивілізація, втілена в образах цілком реальних.»

2) Сприйняття творів інших видів мистецтва (евристична бесіда)

6-й учень. Розгляньте зображення пам’ятника О. де Бальзаку, створене З. К. Церетелі. У центрі скульптурної композиції письменник сидить у кріслах посеред грандіозної піраміди в три яруси, що височіють один над одним та символізують три частини «Людської комедії»: «Етюди про звичаї», «Філософські етюди» й «Аналітичні етюди». Спрямований на глядачів погляд митця проникає в душу, закликає до роздумів. У центрі першого ярусу — сам Бальзак, його книги, герої цих книг і шпилі сучасних письменникові будівель, ніби огляд тогочасного суспільства: це — «Етюди про звичаї». Другий ярус — також твори й літературні герої, що міцно тримаються на ногах, стоячи на книгах: це — «Філософські етюди». Третій ярус поступово ущільнюється та зменшується: це — романи й повісті з «Аналітичних етюдів», що ось-ось упадуть додолу, адже їхнім героям складно втримати рівновагу.

7-й учень. Про неабияку популярність «Ґобсека» Оноре де Бальзака свідчать кілька кінострічок, створених за цією повістю: художні фільми «Ґобсек» (СРСР, 1936, реж. К. В. Еггерт), «Помилка Оноре де Бальзака» (СРСР (Київська кіностудія ім. Олександра Довженка), 1989, реж. Т. В. Левчук), «Бальзак» (Франція—Італія— Німеччина, 1999, реж. Ж. Дайан), «Ґобсек» (СРСР (Молдовафілм) — Франція, 1987, реж. О. С. Орлов).

  • Розгляньте портрети О. де Бальзака, створені різними художниками. Яке враження про письменника у вас склалося?
  • Що найбільше привернуло вашу увагу?
  • На вашу думку, чи вдалося живописцям і графікам зобразити вдачу письменника?

3. Складання опорного конспекту

  • За роздавальним матеріалом (схема подій, що відбувалися у Франції XIX ст.) та повідомленнями однокласників складіть опорний конспект.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО

Асоціативний диктант

  • На вашу думку, які риси характеру були притаманні Бальзакові?

Очікувана відповідь (за асоціативним диктантом)

Талановитий, гуманний, пасивний, високоморальний, працелюбний, непрактичний, марнотратний, наполегливий, патріот, оптиміст, невтомний діяч, шукач шляхів досягнення мети.

Очікувана відповідь (за інтерактивною вправою «Сонечко»)

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ

Інтерактивний прийом «займи позицію»

  • Чи мав рацію Андре Моруа, який назвав свій твір про письменника «Прометей, або життя Бальзака»? Свою думку обґрунтуйте.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Для всіх: уміти розповідати про О. де Бальзака та його час; прочитати твір «Шагренева шкіра» (до уроку позакласного читання).

Індивідуальне: підготувати ідейно-художній аналіз «Шагреневої шкіри».

Основні віхи творчості та особливості світогляду Оноре де Бальзака. Зарубіжна література

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *