ЖІНОЧІ ОБРАЗИ ПОВІСТІ «ГОБСЕК» О. ДЕ БАЛЬЗАКА. ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА

Жіночі образи повісті «Гобсек» О. де Бальзака. Зарубіжна література

Перебіг заняття Жіночі образи повісті «Гобсек» О. де Бальзака. Зарубіжна література

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ

«Моральність народів залежить від поваги до жінки»,— вважав німецький учений, філософ Вільгельм Гумбольдт. «У жіночому люстерку віддзеркалено всю долю суспільства, а в жіночих будуарах розв’язуються духовні проблеми історії…» — стверджував Бальзак. Тому описані письменником у повісті «Ґобсек» жіночі образи надзвичайно важливі для розкриття теми та ідеї цього твору. їм автор приділяє багато уваги в сюжеті. Про них і поговоримо сьогодні на уроці.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Робота з текстом літературного твору

  • Перекажіть другу умовну третину повісті О. де Бальзака «Ґобсек».

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ

— У казці Ганса Хрістіана Андерсена «Снігова королева» було незвичайне дзеркало, створене Тролем, де все відбивалося навпаки: гарне здавалось потворним, а некрасиве — прекрасним. Погляньмо на дзеркало, у якому бачить світ людей Ґобсек: там усе розглядається крізь призму грошей («Так от — усі людські пристрасті, розпалені зіткненням ваших суспільних інтересів, урочисто проходять переді мною, і я дивлюсь на них, а сам живу в спокої»).

2. Аналіз образів літературного твору

  • Як відіб’ється в такому дзеркалі життя героїнь повісті «Ґобсек» Фанні Мальво й Анастазі де Ресто? Зверніть увагу на місця їхнього проживання, особливості облаштування помешкань, побуту та вбрання, зовнішність героїнь, розклад дня, почуття, які вони викликали у лихваря, їхнє ставлення до грошей, досягнення героїнь у фіналі твору.
  • Складіть порівняльну характеристику Фанні Мальво й Анастазі де Ресто.

Очікувана відповідь

Порівняльна характеристика Фанні Мальво й Анастазі де Ресто

Фанні Мальво

Критерій порівнянняАнастазі де Ресто
Спільне
Молоді, привабливі жінки; живуть у місті
Відмінне
МіщанкаСоціальний станАристократка
Винаймає невелику затишну квартируМісце проживанняЖиве в розкішних апартаментах
«Мадемуазель Фанні, молода дівчина, вдягнена простенько, але зі смаком парижанки.
В неї була граціозна голівка, свіже личко, привітний вигляд: каштанове, гарно зачесане волосся, спускаючись двома круглими начосами на скроні, відтіняло блакитні, чисті, як кришталь, очі. Денне світло, пробиваючись крізь маленькі фіранки на вікнах, м’яко освітлювало її миле личко»
Зовнішність«Яку ж прекрасну жінку я тут побачив. Поспішаючи, вона накинула на свої голі плечі тільки кашемірову шаль і закуталась нею так, що легко можна було вгадувати її форми. <…> її чорне волосся вибивалося густими кучерями з-під гарненької шовкової хустини, недбало зав’язаної вузлом на голові, як у креолок»
Скромна, чеснаСтавлення до чоловіківЗраджує чоловіка, захоплюється іншими
Рано встає, багато працюєрозклад дняПізно лягає й пізно встає, займається лише собою
Цікавість, повага, навіть захопленняПочуття, які викликали у лихваряЗахоплення красою, презирство через її поведінку
Ощадлива, знає, якою нелегкою працею вони дістаютьсяСтавлення до грошейМарнотратка, не знає справжньої вартості грошей, тому що не докладає жодних зусиль до їхнього заробляння
Одружена, має гарного чоловіка, щасливу родинуЧого героїні досягли у фіналі творуВідмовилася від бурхливого світського життя, коханців, цілком присвятила себе дітям

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО

Аналіз образів літературного твору

  • Жіночі образи повісті «Ґобсек» другорядні, але їхнє значення особливо важливе для розкриття теми та ідеї твору, образу головного героя й решти дійових осіб. Доведіть це, склавши відповідні схеми.

Очікувана відповідь

Роль жіночих образів повісті «Ґобсек» О. де Бальзака у розкритті теми та ідеї твору, образів решти героїв

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ

  • Продовжте речення: «Із повісті О. де Бальзака “Ґобсек” я дізнався (дізналася) про такі фінансово-економічні поняття, як…».

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Для всіх: дочитати повість О. де Бальзака «Ґобсек» до кінця, уміти переказувати, коментувати, характеризувати образи героїв. Творче: дібрати ілюстрації до твору або створити власні.

Жіночі образи повісті «Гобсек» О. де Бальзака. Зарубіжна література

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *