Урок 39. Узагальнення та контроль знань з теми, біологія, 10 клас

Урок 39. Узагальнення та контроль знань з теми, біологія, 10 клас

Цілі уроку: узагальнити й закріпити знання про неклітинні форми життя та особливості будови й життєдіяльності одноклітинних і колоніальних прокаріотичних і еукаріотичних організмів.

Обладнання й матеріали: таблиці «Будова вірусів», «Будова прокаріотичної клітини», «Різноманіття вірусів», «Різноманіття бактерій», підручник, зошит

Базові поняття й терміни: вірус, віріон, прокаріоти, еукаріоти, клітина, клітинна стінка, нуклеоїд, бактеріальні захворювання, вірусні захворювання, грип, СНІД, віспа, туберкульоз, ангіна, дифтерія

 

 

Хід уроку 39. Узагальнення та контроль знань з теми, біологія, 10 клас

 

I. Організаційний етап

 

II. Обговорення й узагальнення матеріалів теми

Питання для бесіди

1. Чим неклітинні форми життя відрізняються від інших живих організмів?

2. Які особливості будови й життєдіяльності притаманні прокаріотичним організмам?

3. Які особливості будови й життєдіяльності притаманні одноклітинним еукаріотичним організмам?

4. Які особливості будови й життєдіяльності притаманні колоніальним організмам?

5. Яких заходів слід уживати для профілактики вірусних захворювань?

6. Яких заходів слід уживати для профілактики бактеріальних захворювань?

 

III. Контроль знань з теми

Варіант І

1. Клітини прокаріотів, які мають спіральну форму:
а) коки;
б) спірили;
в) вібріони;
г) бацили

2. Збудником коров’ячого сказу є:
а) бактерія;
б) вірус;
в) пріон;
г) найпростіше

3. Колоніальним організмом є:
а) амеба;
б) вольвокс;
в) збудник чуми;
г) збудник віспи

4. У клітинах бактерій немає:
а) цитоплазми;
б) клітинної мембрани;
в) клітинної стінки;
г) ядра

5. Установіть відповідність між термінами й визначеннями.

1ВірусиАСпецифічні білкові молекули, патологічна конформація яких викликає захворювання
2ПріониБНаука, яка вивчає бактерії
3БактеріологіяВНаука, яка вивчає гриби
4ВірусологіяГНеклітинні форми життя, які містять лише один тип нуклеїнової кислоти
ДНаука, яка вивчає віруси

 

Відповідність

1234

6. Розмістіть організми послідовно за розмірами від найменшого до найбільшого:
а) амеба;
б) збудник грипу;
в) збудник сальмонельозу;
г) вольвокс.

Послідовність

1

2

3

4

Варіант II

1. Віруси містять:
а) тільки РНК;
б) тільки ДНК;
в) ДНК або РНК;
г) тільки білки

2. Збудником звичайного сказу є:
а) бактерія;
б) вірус;
в) пріон;
г) найпростіше.

3. Одноклітинним еукаріотичним організмом є:
а) амеба;
б) вольвокс;
в) збудник чуми;
г) збудник віспи

4. У віріонах вірусів немає:
а) рецепторів;
б) оболонки;
в) рибосом;
г) нуклеїнової кислоти.

5. Установіть відповідність між термінами й визначеннями.

1ВіріонАОрганізми, що можуть існувати в разі наявності в середовищі вільного кисню
2СпораБПозаклітинна форма існування вірусів
3АеробиВОрганізми, що не можуть існувати в разі наявності в середовищі вільного кисню
4АнаеробиГФорма існування бактерій, яка є стійкою до дії зовнішніх факторів
ДОрганізми, які живляться мертвими організмами та їхніми рештками

 

Відповідність

1

2

3

4

1ВіріонАОрганізми, що можуть існувати в разі наявності в середовищі вільного кисню
2СпораБПозаклітинна форма існування вірусів
3АеробиВОрганізми, що не можуть існувати в разі наявності в середовищі вільного кисню
4АнаеробигФорма існування бактерій, яка є стійкою до дії зовнішніх факторів
дОрганізми, які живляться мертвими організмами та їхніми рештками
Відповідність1234

6 Розмістіть організми послідовно за розмірами від найменшого до найбільшого:
а) збудник холери;
б) збудник віспи;
в) інфузорія-туфелька;
г) дизентерійна амеба

Послідовність

12

3

4

 

ІV. Домашнє завдання

Урок 39. Узагальнення та контроль знань з теми, біологія, 10 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків біології 10 клас
