Урок 44. Органи багатоклітинних організмів, біологія, 10 клас

Урок 44. Органи багатоклітинних організмів, біологія, 10 клас

Цілі уроку: на конкретних прикладах розглянути особливості будови й функції органів і систем органів багатоклітинних організмів; проаналізувати зв’язок особливостей будови й функцій, які вони виконують.

Обладнання й матеріали: таблиці або слайди презентації «Будова рослини», «Будова кореня», «Будова пагона», «Внутрішня будова риб», «Внутрішня будова амфібій», «Внутрішня будова птахів», « Внутрішня будова ссавців»

Базові поняття й терміни: орган, система органів, вегетативні органи, генеративні органи, корінь, пагін, стебло, листок, брунька, квітка, покриви тіла, опорно-рухова система, травна система, дихальна система, транспортна система, видільна система, ендокринна система, нервова система, органи чуттів, репродуктивна система.

 

Хід уроку 44. Органи багатоклітинних організмів, біологія, 10 клас

 

I. Організаційний етап

 

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів

Питання для бесіди

1. Які типи тканин є у тварин?

2. Які особливості будови є характерними для сполучної тканини?

3. Які функції виконує епітеліальна тканина тварин?

4. Чим відрізняються між собою тканини тварин і рослин?

5. Чим схожі між собою тканини тварин і рослин?

 

III. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементами бесіди

 

Органи рослин

У рослин виділяють вегетативні й генеративні органи. Вегетативні органи призначені для підтримання індивідуального життя рослин, а генеративні забезпечують їх розмноження.

У вищих рослин вегетативними органами є корінь і пагін; у нижчих — тіло (талом, або слань), не почленоване на органи, а представлене однією клітиною (одноклітинні водорості), нитками з одного ряду клітин (нитчасті водорості) або колоніями у формі пластинок, куль тощо; у деяких справжніх водоростей спостерігається диференціювання талому на органи, зовні подібні до стебла й листків вищих рослин.

Морфологія й анатомічна будова вегетативних органів пристосована до виконання властивих їм функцій. У разі зміни характеру функції змінюються відповідно й вегетативні органи (утворюються видозміни органів) вегетативні органи використовуються також для вегетативного розмноження.

Корінь — вегетативний орган, який забезпечує закріплення рослин у субстраті, поглинання і транспорт води та розчинених у ній мінеральних речовин і продуктів життєдіяльності ґрунтових мікроорганізмів і коренів інших рослин, первинний синтез органічних речовин, виділення в ґрунт продуктів обміну речовин і вегетативне розмноження.

Пагін — вегетативний орган, до складу якого входять стебло, листки і бруньки він забезпечує утворення органічних речовин у процесі фотосинтезу й метаболічних процесів, обмін речовинами між різними частинами організму рослини та її оптимальне розташування у просторі.

Генеративні органи — органи рослин, призначені для розмноження та поширення рослин. Прикладом генеративного органа рослин є квітка. Квітка — це складна система, що забезпечує статеве розмноження у квіткових рослин.

Функції квітки: утворення тичинок з пилковими зернами, плодолистків (маточок) з насіннєвими зачатками, запилення, складні процеси запліднення, формування насінини й плода.

 

Системи органів тварин

Для успішного виконання своїх функцій окремі органи тварин об’єднуються у функціональні системи органів. Краще за все їх розглянути на прикладі систем органів хребетних тварин.

Заповнення таблиці разом з учнями

Системи органів хребетних тварин

Система органівФункції системи

Органи,які входять до складу системи

Покриви тілаПокриви тіла відділяють організм тварини від зовнішнього середовища й захищають його від дії несприятливих факторів. Крім того, вони не дозволяють організму тварини віддавати необхідні йому речовини в зовнішнє середовище. У багатьох тварин покриви тіла відіграють важливу роль у процесах газообмінуШкіра
Опорно-руховаОпорно-рухова система тварини забезпечує її пере­міщення в просторі. Вона також є каркасом тіла тварини й допомагає йому зберігати певну форму. Ще однією функцією опорно-рухової системи є захисна — вона захищає внутрішні органи від механічних пошкодженьСкелет і м’язи
ТравнаТравна система забезпечує організм поживними речовинами. У ній відбувається переробка органічних речовин, які надходять до організму із зовнішнього середовищаЗуби, язик, слинні залози, стравохід, шлунок, кишечник, печінка, підшлункова залоза
ТранспортнаТранспортна система забезпечує швидке перенесення речовин з однієї частини тіла в іншу Вона також відіграє важливу роль у регуляції багатьох процесів, бо є переносником гормонів, поживних речовин і продуктів обмінуСерце, артерії, вени, капіляри
ДихальнаДихальна система забезпечує доставку в організм тварини кисню й видалення з нього вуглекислого газуЛегені, зябра, шкіра
ВидільнаВидільна система забезпечує видалення з організму тварини продуктів обміну речовинНирки, легені, шкіра, сечовід, сечовий міхур
ЕндокриннаЕндокринна система бере участь у регуляції роботи окремих органів і систем органів організму. Вона забезпечує тривалі реакції організму на зміни умов. Для передачі сигналів у ендокринній системі використовуються біологічно активні речовини — гормониГіпоталамус, гіпофіз, підшлункова залоза, статеві залози, щитовидна залоза, прищитовидні залози, епіфіз
НервоваНервова система розшифровує показання органів чуттів і узгоджує з ними дії всіх інших органів. Вона також бере участь у регуляції роботи окремих органів і систем органів організму. Нервова система забезпечує швидкі реакції організму на зміни умовГоловний мозок, спинний мозок, нерви
Органи чуттівОргани чуттів тварин сприймають інформацію з навколишнього середовища й передають її в нервову системуОргани дотику, нюху, смаку,слуху,зору, рівноваги
РепродуктивнаРепродуктивна система забезпечує розмноження тваринСтатеві органи

 

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів

Дати відповіді на питання:

1. Які органи виділяють в організмі рослин?

2. Які функції виконує корінь?

3. Які особливості будови має пагін?

4. Які системи органів виділяють у тварин?

5. Які функції виконує травна система?

 

V. Домашнє завдання

Урок 44. Органи багатоклітинних організмів, біологія, 10 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків біології 10 клас
