РОДИНА ЗЛАКИ, БІОЛОГІЯ

Родина Злаки, біологія

Хід заняття Родина Злаки, біологія

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

1. Яке значення для людини мають рослини родини Пасльонові?

2. Які риси характерні для рослин родини Пасльонові?

3. Яке значення для людини мають рослини родини Айстрові?

III. Вивчення нового матеріалу

Злаки займають особливе положення в рослинному покриві землі. Усі види, що належать до родини, — вітрозапильні рослини. У зв’язку із запиленням вітром у квітці злаків є не всі частини. Утрачають свій сенс яскраві пелюстки віночка, та й чашечка виявляється практично не потрібною. Квітка злаків складається із двох квіткових лусочок, двох плівочок, зазвичай трьох тичинок і маточки з дволопатевим рильцем.

Квітки злаків зібрані у спеціальні утвори — колоски, що мають спеціальні колоскові луски, схожі на квіткові, але більші за них. В одному такому суцвітті-колоску може міститися від однієї до двадцяти квіток. Самі ж колоски утворюють різноманітні суцвіття: колосся, качан, волоть та ін.

Будова вегетативних органів у злаків також своєрідна. У більшості злаків стебло порожнє всередині — соломина. Листки лінійні, іноді складені навпіл, але можуть і згортатися в трубочку й мати опушення.

Серед злаків є однорічні рослини й багаторічні трави. Розростаючись із допомогою підземних кореневищ, злаки здатні пронизувати ґрунт у різних напрямках, утворюючи разом зі щільним переплетенням корінців дернину — щільний верхній шар з корінням, що міцно обплітає ґрунт.

У деяких районах Землі є величезні території, вкриті переважно злаками. Це степи (у Північній Америці їх називають преріями), альпійські луки, савани Африки й Австралії. У долинах річок зазвичай можна побачити луки — особливий тип рослинності, де злаки ростуть упереміш з іншими рослинами.

У злаків добре розвинене вегетативне розмноження з допомогою кореневищ, саме тому вони здатні так добре пристосовуватися до різноманітних умов навколишнього середовища. Злаки трапляються в пустелях, в умовах вічної мерзлоти в тундрах і в нашій зоні помірного клімату по всій земній кулі. Трава злаків і насіння є найважливішою ланкою в ланцюзі харчування більшості тварин степів і саван.

Листки злаків вузькі й розташовані під гострим кутом до сонячних променів. Це дозволяє їм збільшити загальну фотосинтезуючу поверхню. Злаки краще за інші трав’янисті рослини пристосувалися до засвоєння мінеральних речовин.

Зі злаків, що вирощуються людиною, одержують величезну кількість різноманітних продуктів харчування. Пшениця, жито, ячмінь використовуються для випікання хліба, овес і кукурудза — найважливіші кормові й технічні культури, цукрова тростина й рис узагалі не мають потреби в рекламі.

Паспорт родини Злаки

Родів 650, видів 10 000.

Поширення — по всьому світу.

Життєва форма — одно- й багаторічні трави.

Запилення — вітром.

Плоди — зернівки, поширюються вітром, тваринами.

Найважливіші роди — Пшениця, Жито, Пирій, Костриця, Ковила.

Культурні рослини — овес, рис, жито, цукрова тростина, сорго, пшениця, кукурудза.

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь

  • Яке значення для людини мають рослини родини Злаки?
  • Які риси характерні для рослин родини Злаки?
  • Які злаки є найпоширенішими в Україні?

Родина Злаки, біологія

Повернутися на сторінку Біологія

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *