Урок 49. гуморальна регуляція. принципи роботи ендокринної системи, біологія, 9 клас

Урок 49. Гуморальна регуляція. принципи роботи ендокринної системи, біологія, 9 клас

Цілі уроку: розглянути гормональну систему регуляції, познайомити учнів з її основними термінами й поняттями, а також із залозами внутрішньої секреції та гормонами, які вони виділяють.

Обладнання й матеріали: таблиці «Вегетативна нервова система», «Залози внутрішньої секреції», розбірна модель головного мозку людини.

Базові поняття й терміни: гуморальна регуляція, гормони, залози внутрішньої секреції.

 

 

Хід уроку 49. Гуморальна регуляція. принципи роботи ендокринної системи, біологія, 9 клас

 

I. Організаційний етап

 

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів

Питання для бесіди

1. Навіщо потрібно регулювати процеси, які відбуваються в організмі?

2. Які системи у тварин відповідають за регуляцію процесів в організмі?

3. Чи відрізняється регуляція процесів в організмі у ссавців і комах?

Повідомлення учнів

Гормони та їх роль у регуляції функцій організму.

 

III. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя

Гуморальна регуляція — координація фізіологічних функцій організму з допомогою хімічних речовин, що переносяться різними рідинами організму (кров, лімфа, тканинна рідина).

Гормони — високоспецифічні біологічно активні речовини, що здійснюють свій вплив далеко від місця синтезу.

Ендокринна система — сукупність органів, частин органів та окремих клітин, які секретують у кров і лімфу гормони. Вона разом з нервовою системою регулює та координує важливі функції організму людини: ріст, репродукцію, обмін речовин, процеси адаптації. На відміну від залоз зовнішньої секреції, у складі ендокринних залоз відсутні вивідні протоки, але вони мають добре розвинуту судинну сітку.

В ендокринній системі розрізняють центральний і периферійний відділи, які взаємодіють між собою й утворюють єдину систему. Органи центрального відділу тісно пов’язані з органами центральної нервової системи й координують діяльність усіх інших ланок ендокринної системи. Органи периферійного відділу здійснюють багатоплановий вплив на організм, посилюють чи послаблюють обмінні процеси. Розрізняють також органи, які поєднують виконання ендокринної функції з екзокринною, та окрему дисоційовану ендокринну систему, яка утворена великою групою ізольованих ендокри-ноцитів, розсіяних по органах і системах організму. Основою ефективного функціонування ендокринної системи є використання принципу зворотного зв’язку.

Розповідь учителя з одночасним заповненням таблиці

Залози внутрішньої секреції людини

Залоза внутрішньої секреції

Місце розташування

Функції

ГіпоталамусВходить до складу проміжного мозкуКонтроль і регуляція роботи залоз ендокринної системи
ГіпофізОкругле утворення на нижній поверхні мозку (входить до складу проміжного мозку)Регулює роботу інших ендокринних залоз та ряд метаболічних процесів
ЕпіфізНевелике шишкоподібне утворення, розташоване в глибині мозку (входить до складу проміжного мозку)Регуляція біологічних ритмів, метаболізму, пристосування організму до змінних умов освітленості
Щитовидна залозаНепарний орган, трохи схожий формою на метелика, знаходиться на передній поверхні шиї попереду трахеїРегулює основний обмін і забезпечує кальцієвий гомеостаз крові
Паращитовидні залозиЧотири невеликі утворення на задній поверхні щитовидної залозиРегуляція рівня йонів Кальцію в організмі
ТимусВкрита сполучною тканиною залоза, розташована позаду грудиниРегуляція роботи імунної системи та деяких метаболічних процесів
Підшлункова залозаВелика залоза, розташована біля шлункаРегуляція рівня глюкози в крові
Надниркові залозиПара залоз, які розташовані над нирками та складаються з коркової та мозкової речовинРегулюють обмін речовин,адаптують організм до стресу
ЯєчникиРозташовані в окремому заглибленні очеревини у жінок і прикріплюються до задньої стінки очеревини широкою зв’язкоюРегулюють розвиток жіночих статевих ознак та процеси, пов’язані з репродуктивними функціями організму жінки
Сім’яникиРозташовані в мошонціРегулюють розвиток чоловічих статевих ознак та процеси, пов’язані з репродуктивними функціями організму чоловіків

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів

Питання до учнів

1. Де розташований гіпофіз?

2. Де розташований епіфіз?

3. Які функції виконує тимус?

4. Які функції виконує підшлункова залоза?

Самостійна робота учнів

1. У чому полягає різниця між залозами внутрішньої, зовнішньої та змішаної секреції? (Залози зовнішньої секреції виділяють свої продукти в довкілля або в порожнини органів, а залози внутрішньої секреції — у кров. Для залоз змішаної секреції характерна наявність обох механізмів)

2. Чим відрізняється механізм дії гормонів від механізму дії нервів? (В основі механізму дії гормонів лежить передача хімічних сигналів, а в основі механізму дії нервів — електричних. Це обумовлює відмінності у швидкості відповіді та тривалості дії сигналів)

 

V. Домашнє завдання

Урок 49. Гуморальна регуляція. принципи роботи ендокринної системи, біологія, 9 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків біології 9 клас
