Центральна й периферична нервова система. Спинний мозок, біологія
Хід заняття Центральна й периферична нервова система. Спинний мозок, біологія
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
1. Які принципи лежать в основі регуляції функцій організму?
2. Що таке рефлекс?
3. Як влаштована рефлекторна дуга?
4. Навіщо організму потрібна нервова система?
III. Вивчення нового матеріалу
Робота з таблицею
Нервова система людини
Спинномозкові нерви
Спинномозкові нерви попарно відходять від спинного мозку. Відповідно до сегментів спинного мозку розрізняють 31 пару спинномозкових нервів: 8 пар шийних, 12 грудних, 5 поперекових, 5 крижових і 1 пару куприкових. Усі вони змішані й містять чутливі, рухові та вегетативні нервові волокна. Із хребетного каналу спинномозкові нерви виходять через міжхребцеві отвори. Кожний із них біля виходу з міжхребцевого отвору розгалужується на чотири гілки. Дві з них довгі — задня й передня, дві короткі — оболонкова і сполучна.
Черепномозкові нерви
Черепномозкові нерви, головні нерви — нерви, що відходять від головного мозку та іннервують органи і тканини голови, шиї, грудної та черевної порожнин. Усього є 12 пар черепномозкових нервів. Кожний нерв має свій номер і назву. Черепномозкові нерви виходять із порожнини черепа через відповідні отвори й розгалужуються в ділянці голови й шиї, а блукаючий нерв (10-та пара) — також у грудній і черевній порожнинах.
За функціональною характеристикою нервових волокон розрізняють такі види черепномозкових нервів: чутливі, рухові, змішані й нерви, що містять парасимпатичні волокна. До чутливих належать нерви 1-ї, 2-ї і 8-ї пар; до рухових — нерви 3-ї, 4-ї, 6-ї, 11-ї, 12-ї пар; до змішаних — нерви 5-ї, 7-ї, 9-ї, 10-ї пар. До нервів, що містять парасимпатичні волокна, належать нерви 3-ї, 7-ї, 9-ї, 10-ї пар.
Провідні шляхи
Провідні шляхи спинного мозку зумовлюють зв’язок спинного мозку з головним. Залежно від того, в якому напрямку вони проводять і які імпульси, розрізняють два типи провідних шляхів: висхідні (чутливі), що проводять імпульси до головного мозку, і низхідні (рухові), які проводять імпульси від головного мозку. Кожний провідний шлях проводить імпульси, як правило, лише в одному певному напрямку. Висхідні шляхи розміщені в задніх і бічних канатиках білої речовини спинного мозку. Основними з них є тонкі та клиноподібні, передні й задні спинномозочкові та спинноталамічні. Низхідні провідні шляхи розміщені в передніх і бічних канатиках спинного мозку.
Оболонки мозку
І спиний, і головний мозок укриті трьома спільними оболонками мезенхім-ного походження. Зовнішня — тверда мозкова оболонка, середня — павутинна і внутрішня — м’яка оболонка мозку.
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь
1. Що входить до складу центральної нервової системи?
2. Що входить до складу периферичної нервової системи?
3. Чим відрізняються сіра й біла речовини?
Самостійна робота
1. Які функції виконують оболонки спинного мозку? (Забезпечення захисту й живлення мозку)
2. Чому співвідношення білої та сірої речовин у різних відділах спинного мозку різне? (Це пов’язано з відмінністю у функціях, що виконуються. У відділах, що виконують в основному провідну функцію, більше білої речовини, а в тих, що виконують функцію аналізу й обробки інформації, — більше сірої речовини)
Центральна й периферична нервова система. Спинний мозок, біологія
Повернутися на сторінку Біологія