СОМАТИЧНА НЕРВОВА СИСТЕМА, РЕТИКУЛЯРНА ФОРМАЦІЯ Й ЛІМБІЧНА СИСТЕМА, БІОЛОГІЯ

Соматична нервова система, ретикулярна формація й лімбічна система, біологія

Хід заняття Соматична нервова система, ретикулярна формація й лімбічна система, біологія

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

1. На які частини поділяється головний мозок?

2. Які функції виконує довгастий мозок?

3. Яку будову має мозочок?

4. Які функції виконує кора головного мозку?

III. Вивчення нового матеріалу

Соматична нервова система складається з тих відділів центральної та периферичної нервової системи, які іннервують скелетні м’язи та органи чуття. Вона забезпечує сприйняття організмом інформації із зовнішнього середовища, а також дії (у формі різноманітних рухів скелетних м’язів) у відповідь на вплив зовнішніх чинників.

Рухи, які забезпечуються соматичною нервовою системою, здійснюються з допомогою узгоджених дій окремих рухових одиниць (груп м’язових волокон, кожна з яких іннервується одним мотонейроном).

Ретикулярна формація — сукупність нервових структур, які розташовані в центральних відділах стовбура мозку (у тому числі в довгастому й середньому мозку), а також у спинному мозку й утворюють єдиний функціональний комплекс. Вони складаються з численних нейронів, що багато разів розгалужуються та утворюють єдину сітчасту структуру. Частина нейронів ретикулярної формації частково відокремлюється й утворює ядра (у мозку людини понад сорок таких ядер).

Нейрони ретикулярної формації мають дуже високу чутливість до дії різних гуморальних і фармакологічних чинників. Ретикулярна формація є найдавнішою системою рухового контролю хребетних, вона бере участь у роботі соматичної нервової системи, регулюючи різні види рухів. Крім того, ретикулярна формація виконує складні функції з координації та інтеграції роботи інших частин головного мозку.

Лімбічна система — сукупність ряду структур головного мозку (вони входять до складу кінцевого, проміжного й середнього мозку), які об’єднуються за анатомічними й функціональними ознаками. Разом вони утворюють єдину кільцеву структуру.

Лімбічна система бере участь у регуляції вегетативних функцій організму (іноді її називають вегетативним мозком). Вона також відіграє головну роль в організації процесів саморегуляції поведінки (у тому числі інстинктивної), таких як самозбереження, добування їжі й питва, сексуальна поведінка й виховання потомства. Крім того, вона відповідає за психічну активність (мотивації та емоції), процеси збереження пам’яті, регуляцію неспання і сну.

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь

1. Які функції виконує соматична нервова система?

2. Яку будову має ретикулярна формація?

3. Які структури об’єднує лімбічна система?

Самостійна робота

1. Підготувати повідомлення про структуру й функції гіпоталамусу.

2. Підготувати повідомлення про вегетативну нервову систему.

Соматична нервова система, ретикулярна формація й лімбічна система, біологія

Повернутися на сторінку Біологія

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *