АВТОНОМНА НЕРВОВА СИСТЕМА, БІОЛОГІЯ

Автономна нервова система, біологія

Хід заняття Автономна нервова система, біологія

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

1. Що таке рухова одиниця?

2. Які функції виконує лімбічна система?

3. Що входить до складу ретикулярної формації?

Повідомлення

1. Структура й функції автономної нервової системи.

2. Структура й функції гіпоталамуса.

III. Вивчення нового матеріалу

Автономна (вегетативна) нервова система — частина нервової системи, що регулює діяльність внутрішніх органів, залоз, судин, гладких і деяких посмугованих м’язів, а також керує процесами обміну речовин.

Автономна (вегетативна) нервова система

Автономна нервова система складається з двох частин, що мають протилежну дію на органи і тканини організму — симпатичного й парасимпатичного відділів. Вищим центром контролю вегетативної нервової системи є гіпоталамус, який контролює також діяльність ендокринної системи.
Автономна (вегетативна) нервова система забезпечує іннервацію внутрішніх органів, судинної системи, залоз, гладеньких м’язів. Вона здійснює також трофічний вплив на скелетні м’язи. Не викликаючи скорочення цих м’язів, вона покращує їх живлення і тим самим стимулює їх роботу. Вона регулює діяльність внутрішніх органів і судин, секрецію залоз, роботу серця. Процеси обміну речовин також регулюються вегетативною нервовою системою.
Діяльність вегетативної нервової системи не підпорядковується волі та свідомості людини. Людина не відчуває навіть наявності багатьох внутрішніх органів, особливо тих, що не рухаються, як, наприклад, залози, не відчуває, як у них відбувається секреція, як усмоктується їжа в кишках тощо. Людина не може свідомо керувати діяльністю цих органів, як керує своєю мускулатурою. Такі процеси відбуваються поза свідомістю людини й не підпорядковані її волі.

У вегетативній нервовій системі, як і в соматичній, розрізняють центральну і периферичну частини. Центральна частина представлена вегетативними нейронами, які утворюють у головному і спинному мозку скупчення — вегетативні ядра. Периферичну частину утворюють численні вегетативні нервові вузли й нервові волокна.

Автономна нервова система

Автономна нервова система

На стан вегетативної нервової системи можуть впливати деякі гормони й лікарські речовини. Наприклад, гормон адреналін підвищує тонус симпатичної нервової системи, а ацетилхолін — парасимпатичної.

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь

1. Навіщо потрібна автономна нервова система?

2. Як впливає на внутрішні органи симпатична нервова система?

Автономна нервова система, біологія

Повернутися на сторінку Біологія

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *