Ретикулярна формація мозку, біологія
Хід заняття Ретикулярна формація мозку, біологія
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
1. Які відділи виділяють у головному мозку людини?
2. Які функції виконує кора головного мозку?
3. Які функції виконує довгастий мозок?
4. З якими іншими відділами мозку безпосередньо пов’язаний середній мозок?
III. Вивчення нового матеріалу
Ретикулярна формація — сіткоподібне утворення — яке просіює інформацію, що надходить до кори, і вирішує, яку затримати, а яку подати далі. У ньому міститься центр, що регулює процеси сну та неспання. Воно розташоване в таких відділах головного мозку, як міст, середній мозок і довгастий мозок. Частина нейронів ретикулярної формації частково відокремлюється й утворює ядра (у мозку людини понад сорок таких ядер).
Ретикулярна формація
Ретикулярна формація являє собою сукупність клітин, клітинних скупчень і нервових волокон. Вона пов’язана з усіма органами чуття, руховими й чутливими ділянками кори передніх півкуль, таламусом і гіпоталамусом, спинним мозком. Ретикулярна формація бере участь у регуляції рівня свідомості, емоцій, сну й бадьорості, вегетативних функцій, доцільних рухів.
Нейрони ретикулярної формації мають зв’язок з різними відділами мозку і впливають на функцію цих відділів, збуджуючи їх або гальмуючи. Наприклад, збуджуюча дія ретикулярної формації на кору головного мозку викликає бадьорість, а в разі послаблення активної дії розвивається виражене гальмування кори головного мозку — сон. Встановлено, що синапси ретикулярної формації проявляють високу чутливість до багатьох нейротропних засобів, які використовуються в медицині.
Зв’язки ретикулярної формації
з іншими структурами нервової системи
Функціонування ретикулярної формації
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь
1. Що таке ретикулярна формація?
2. Де розташована ретикулярна формація?
3. Які функції виконує ретикулярна формація?
Ретикулярна формація мозку, біологія
Повернутися на сторінку Біологія