Сон, біологія
Хід заняття Сон, біологія
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
1. З допомогою яких структур людина сприймає інформацію?
2. Які існують рівні сприйняття інформації людиною?
3. Чому потрібно обробляти інформацію на різних рівнях сприйняття?
III. Вивчення нового матеріалу
Сон — це фізіологічний стан, що періодично настає у людини і тварин; характеризується майже повною відсутністю реакцій на зовнішні подразнення, зменшенням активності ряду фізіологічних процесів. Розрізняють нормальний (фізіологічний) сон і декілька видів патологічного сну (наркотичний, летаргічний та інші).
Методами електроенцефалограми (ЕЕГ) і полісомнографії доведене існування п’яти стадій сну, які здійснюються двома альтернативними фізіологічними механізмами.
Перша стадія (неспання) — якщо людина спокійна, розслаблена, ЕЕГ реєструє альфа-ритм (9-11 Гц) і низьковольтну активність. Під час другої стадії, або фази поверхневого сну, ЕЕГ фіксує спалахи хвиль із частотою 13-16 Гц — т.з. сонне веретено, й окремі комплекси високої амплітуди. Третя й четверта стадії відповідають фазам глибокого сну. Під час третьої стадії реєструють повільні хвилі (тета-активність) з окремими сонними веретенами, а в четвертій переважає повільна активність тета-хвиль. Ці чотири стадії називають також стадіями синхронного, або спокійного, сну (ПРО-сон — сон з повільними рухами очей).
П’ята стадія відповідає швидкій стадії сну, яку називають також фазою де-синхронізованого сну, або ШРО-сном (сон зі швидкими рухами очей). У цій фазі сну скелетні м’язи розслаблені, а м’язи, що забезпечують рух очного яблука, активуються, і відбуваються швидкі рухи очей за стулені повіки. Одночасно хвилі ЕЕГ десинхронізуються — спостерігаються низьковольтні високочастотні хвилі з рідкісними спалахами альфа-хвиль. На цій стадії зазвичай з’являються сновидіння.
Стадії сну також є циклічними. Приблизно 20-25 % від загальної тривалості сну займають стадії швидкого сну (ШРО-сон), 3-5 % — перша стадія, 50-60 % — друга стадія, 10-20 % — третя і четверта. З віком третя й четверта стадії коротшають, після 70 років четверта стадія практично відсутня, а третя — мінімальна.
Ритм сну і його стадії регулюють нервові механізми, що реалізовуються через системи нейромедіаторів мозку: ацетилхолін і два біогенні нейростимулято-ри — серотонін і норадреналін.
Сновидіння — особливий період, стан сну, коли людина сприймає певну, спроектовану мозком реальність, що може включати в себе всі типи відчуттів. Людина, котра спить, як правило, не розуміє, що знаходиться уві сні, і тому не має змоги контролювати хід подій сновидіння. Наука, що вивчає сни й сновидіння, називається онейрологією.
Порушення сну
Порушення сну різноманітні. Відповідно до Міжнародної класифікації захворювань, порушення сну класифікують таким чином:
- Порушення засинання і тривалості сну (інсомнії).
- Надмірна тривалість сну (гіперсомнія).
- Порушення циклу сон-неспання.
- Сонні апное.
- Нарколепсія й катаплексія.
- Інші порушення.
Безсоння — поняття, яке об’єднує різні стани. Воно означає нездатність спати, незважаючи на те, що обставини це дозволяють. По-перше, безсоння — це порушення відчуття тривалості сну, глибини сну, порушення відчуття відпочинку — людина відчуває себе такою, що не виспалася, не відпочила.
Сон поверхневий, нетривкий, з частими пробудженнями, що повторюються, протягом ночі. Можуть бути також труднощі із засинанням, сон може взагалі не настати. Нарешті, у разі безсоння можуть бути і протилежні порушення — дуже раннє пробудження, неможливість заснути знову. Нерідко спостерігається комбінація цих симптомів. Безсоння значною мірою знижує якість життя людини і впливає на її працездатність, що визначає медичне й соціальне значення цієї проблеми. Людина, яка страждає від безсоння, сонлива протягом дня, їй важко концентруватися на щоденній роботі, знижується продуктивність її праці. З часом розвивається психологічний дистрес — утома, нервозність.
Летаргія — хворобливий стан, схожий на сон. Характеризується повною відсутністю зовнішньої реакції, майже нечутним диханням, слабким пульсом і кров’яним тиском. Напади летаргії тривають, як правило, від декількох годин до кількох тижнів, а в деяких випадках — місяців і років. У минулому хворі в летаргічному стані, без ознак життєдіяльності та серцебиття помилково визнавалися мертвими. Перебування в летаргічному сні може тривати роками.
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь
1. Що таке сон?
2. Які існують порушення сну?
Сон, біологія
Повернутися на сторінку Біологія