ФОРМИ ІНСТИНКТИВНОЇ ПОВЕДІНКИ ЛЮДИНИ, БІОЛОГІЯ

Форми інстинктивної поведінки людини, біологія

Хід заняття Форми інстинктивної поведінки людини, біологія

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Питання для бесіди

1. Що таке рефлекс?

2. Чим відрізняються умовні й безумовні рефлекси?

3. Що таке інстинкт?

III. Вивчення нового матеріалу

Одиницями інстинктивної поведінки є фіксовані комплекси дій — специфічні, генетично зумовлені, стереотипні за порядком і послідовністю настання рухові акти. Існують генетично фіксовані форми поведінки, тобто рефлекси, які відповідають окремому виду тварин, передбачають налаштування аналізаторів на сприйняття специфічних подразників, розпізнавання останніх і активізацію нервових центрів, пов’язаних із цим поведінковим актом. Вроджений пусковий механізм оцінює та відбирає інформацію, яка надходить через рецептори, й активізує та знижує подразливість відповідних нервових центрів.

Будь-якому вродженому пусковому механізму відповідає власний сигнальний апарат. Наприклад, коли оса нападає на гусеницю, то паралізує її, а коли знаходить гусеницю під час будування гнізда, то ігнорує її (тобто один і той же предмет може бути різним об’єктом).

Інстинктивні програми поведінки людини

В основі багатьох дій людини лежать набори стандартних програм поведінки, які дісталися нам від наших предків. На них впливають особливості фізіологічних процесів, що можуть відбуватися по-різному, залежно від віку або статі людини. Знання цих факторів суттєво полегшує розуміння особливостей поведінки інших людей.

Особливості біології людини дозволяють їй використовувати стандартні програми поведінки як свого роду елементи конструктора. З цих елементів можна створювати системи, які сприяють виживанню в умовах від крайньої півночі до тропічних лісів і від малолюдних пустель до гігантських мегаполісів. Проте, наша культурна складова відіграє настільки важливу роль, що цілком здатна примусити нас діяти всупереч стандартним програмам поведінки. Але, як показує практика, намагання діяти всупереч своїй природі через деякий час урешті-решт закінчуються невдачею.

У дітей працюють сотні інстинктивних програм, які забезпечують їх виживання на ранніх етапах життя. Правда, деякі з них утратили своє колишнє значення, проте, більшість із них і сьогодні є дуже важливими. Наприклад, засвоєння дитиною мови забезпечує спеціальна складна інстинктивна програма, яка працює за принципом імпринтингу.

До проявів інстинктивних програм у дитячому віці належать і багато популярних ігор та дивних дитячих звичок. Побудова іграшкових сховищ і будиночків типу «шалаш», гойдання на гойдалках, збирання в кишені всілякої всячини (гудзиків, кам’янців, клаптиків паперу тощо) — це все прояви інстинктивних програм поведінки.

Інстинктивні програми поведінки працюють і в дорослому віці. Пригадайте, як діє чоловік, коли хоче привернути до себе увагу жінки. Незважаючи на те, яку культуру він представляє, схема його дій буде приблизно однаковою, бо вона обумовлена інстинктивною програмою.

Дуже цікавим, з точки зору аналізу нашої поведінки, є підлітковий період у житті людини. У цей час організм зазнає значної перебудови. Рівень гормонів у крові є вкрай нестабільним, що призводить до різких перепадів настрою. Положення в соціумі теж змінюється, зростає потреба в самоствердженні. Усе це викликає активну роботу вроджених програм адаптації.

І їхні прояви добре знайомі всім батькам і вчителям. Відомо, що характерною ознакою підліткового віку є конфліктність. Як не дивно, але після досягнення підліткового віку програма «підвищеної конфліктності» вмикається також і у батьків.

Також однією зі стандартних програм поведінки є любов до танців. Вона проявлялася в усі часи й у всіх народів, різною була лише форма прояву.

Здається, що різноколірне волосся молоді є досягненням сучасної цивілізації та продуктом прогресу. Але насправді це лише прояв інстинктивної програми, яка дісталася нам від предків. Серед приматів наявність різноманітних фігурних або різноколірних волосяних утворень на голові відігравала суттєву роль в ієрархічній боротьбі. Зараз культурологічна спадщина не вимагає від домінуючих особин людини наявності подібних «прикрас». А от раніше у вождів або царів часто можна було зустріти символічну бороду (Давній Єгипет) або зачіску (Нова Гвінея). Сучасна ж молодь з допомогою таких форм підсвідомо прагне підвищити своє положення в ієрархії соціуму та збільшити впевненість у собі.

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь

1. Які інстинктивні програми можна помітити в дітей?

2. Які інстинктивні програми можна помітити в підлітків?

3. Навіщо людині потрібні інстинктивні програми поведінки?

Форми інстинктивної поведінки людини, біологія

Повернутися на сторінку Біологія

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *