Щедрівки. Що таке Щедрівки? Літературознавчий термін. Словник літературознавчих термінів

Щедрівки. Що таке Щедрівки? Літературознавчий термін. Словник літературознавчих термінів

Щедрівки (див.: Колядки) — жанр народних величальних обрядових пісень, якими зустрічали початок нового хліборобського року, початок весняної рільницької праці, що починалася наприкінці березня.

Давні українці-рільники надавали особливої магічної ваги хліборобському новоріччю і назвали Щедрим вечором ніч перед його початком. Молодь і діти у цей вечір обходили оселі, величали господарів, віншували їх піснями-побажаннями. Свідченням того, що саме українці-хлібороби витворили цей вид пісенності, є і сама назва Щ., оскільки в інших слов’янських народів, навіть у найближчих сусідів, вона відсутня. Під впливом християнського календаря пісенно-обрядовий цикл хліборобського весняного новоріччя праукраїнців перенесено до Різдва та календарного Нового Року (за юліанським календарем, ст. стилем у XX ст. — напередодні 14 січня), а також другого Святвечора. У зв’язку з цим поряд із первісною, питомо українською, з’явилася нова запозичена назва цих обрядових пісень хліборобського новоріччя — колядки, що більше закріпилася за піснями першого, багатого святвечора Різдва.

Поповнився і їх репертуар новотворами з християнськими мотивами. Щ., будучи однотипними з колядками за змістом, функціонально-структурними особливостями, зберегли свою первісну назву і характерний приспів Щедрий вечір, святий вечір, добрим людям на здоров’я. Однак ця диференціація між колядками і Щ. помітна тільки в окремих західних регіонах України. Мотиви Щ. знайшли своє втілення в художній літературі — Ніч перед Різдвом М. Гоголя, Щедрий вечір М. Стельмаха та ін.

Щедрівки. Що таке Щедрівки? Літературознавчий термін. Словник літературознавчих термінів

Повернутися на сторінку Словник літературознавчих термінів

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *