Вульгаризм. Що таке Вульгаризм? Літературознавчий термін. Словник літературознавчих термінів

Вульгаризм. Що таке Вульгаризм? Літературознавчий термін. Словник літературознавчих термінів

Вульгаризм (лат. vulgaris — брутальний, простий) — у стилістиці художнього мовлення — не прийняте національною літературною мовою, неправильне, грубо побутове або іномовне слово чи вираз. Часто вживається письменниками задля надання творові особливого побутового колориту чи характеристики низького культурного рівня зображених у ньому персонажів (Енеїда І. Котляревського, Кайдашева сім’я І. Нечуя-Левицького, Між двох сил В. Винниченка, новели В. Стефаника, Марка Черемшини, усмішки Остапа Вишні тощо), подеколи притаманний певній літературній течії, як, приміром, котляревщина чи авангардизм. В. спостерігається найбільше в сатиричних та гумористичних жанрах, однак він застосовується і в ліричних творах:

[…] аж землячок,
Спасибі, признався
З циновими гудзиками:
Де ты здесь узялся?
З України, — Та як же ти
Й говорить не вмієш
По здешнему? — Ба ні, — кажу, —
Говорить умію,
Та не хочу
(Т. Шевченко).

У сьогоденній українській літературі В. наявні в доробку неоавангардистів, зокрема представників Бу-Ба-Бу, Нової літератури, приміром, у поезіях В. Цибулька, спрямованих на властиву авангардистському стилю епатажну прозаїзацію лірики:

заплетений ганебний соціум а в нім
намішано красунь з старечими руками
немовби ті гектарами сапали масиви зір і буряків
і рок-н-рольних мудаків

Особливого поширення В. набули і в сучасній постмодерністській прозі (Рекреації, Московіада Ю. Андруховича, Польові дослідження з українського сексу Оксани Забужко та ін.). Вживання В. у художньому творі має бути відповідно вмотивованим, відповідати чуттю естетичної міри як запоруки чистоти літературної мови.

Вульгаризм. Що таке Вульгаризм? Літературознавчий термін. Словник літературознавчих термінів

Повернутися на сторінку Словник літературознавчих термінів