Вульгаризм. Що таке Вульгаризм? Літературознавчий термін. Словник літературознавчих термінів

Вульгаризм. Що таке Вульгаризм? Літературознавчий термін. Словник літературознавчих термінів

Вульгаризм (лат. vulgaris — брутальний, простий) — у стилістиці художнього мовлення — не прийняте національною літературною мовою, неправильне, грубо побутове або іномовне слово чи вираз. Часто вживається письменниками задля надання творові особливого побутового колориту чи характеристики низького культурного рівня зображених у ньому персонажів (Енеїда І. Котляревського, Кайдашева сім’я І. Нечуя-Левицького, Між двох сил В. Винниченка, новели В. Стефаника, Марка Черемшини, усмішки Остапа Вишні тощо), подеколи притаманний певній літературній течії, як, приміром, котляревщина чи авангардизм. В. спостерігається найбільше в сатиричних та гумористичних жанрах, однак він застосовується і в ліричних творах:

[…] аж землячок,
Спасибі, признався
З циновими гудзиками:
Де ты здесь узялся?
З України, — Та як же ти
Й говорить не вмієш
По здешнему? — Ба ні, — кажу, —
Говорить умію,
Та не хочу
(Т. Шевченко).

У сьогоденній українській літературі В. наявні в доробку неоавангардистів, зокрема представників Бу-Ба-Бу, Нової літератури, приміром, у поезіях В. Цибулька, спрямованих на властиву авангардистському стилю епатажну прозаїзацію лірики:

заплетений ганебний соціум а в нім
намішано красунь з старечими руками
немовби ті гектарами сапали масиви зір і буряків
і рок-н-рольних мудаків

Особливого поширення В. набули і в сучасній постмодерністській прозі (Рекреації, Московіада Ю. Андруховича, Польові дослідження з українського сексу Оксани Забужко та ін.). Вживання В. у художньому творі має бути відповідно вмотивованим, відповідати чуттю естетичної міри як запоруки чистоти літературної мови.

Вульгаризм. Що таке Вульгаризм? Літературознавчий термін. Словник літературознавчих термінів

Повернутися на сторінку Словник літературознавчих термінів

Комментарии закрыты.